Eмисия новини
от 05.00 часа
Universiteti Shtetëror i Taraklisë

Bullgarët në Moldavi bënë thirrje për ruajtjen e Universitetit Taraklia

Bullgarët në Moldavi u bënë thirrje Presidentëve të Bullgarisë dhe Moldavisë, Rumen Radev dhe Maja Sandu, që të ruajnë Universitetin e Taraklisë. Dokumenti u miratua unanimisht në një mbledhje të jashtëzakonshme të bullgarëve në Moldavi në sallën e..

06.07.22 16:41 |

Nënpresidentja Ilijana Jotova do të takohet me bullgarët e Banatit në Vinga

Në datat 11, 12 dhe 13 qershor, Nënpresidentja Ilijana Jotova do të jetë në Vinga të Rumanisë. Ajo u ftua si mysafire zyrtare në shënimin e 130 vjetorit të Kishës Katolike Romake “Trinia e Shenjt”, e ndërtuar nga bullgarët banatë. Në të ruhen..

11.06.22 11:25 |
Oliver Varhei dhe Kirill Petkov

Komisioneri i BE-së për Zgjerimin ndodhet në Sofje për shkak të Maqedonisë së Veriut

Maqedonia e Veriut duhet të ketë sukses në rrugën e saj drejt BE-së në qershor. Po nisem për në Sofje për të punuar në “gjetjen e një zgjidhjeje, përderisa ekziston mundësia më e vogël”, tha Komisioneri evropian për Zgjerimin Oliver Varhei për..

09.06.22 14:18 |

Ftojnë Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut të arrijnë një marrëveshje në Paris

Presidenti francez Emmanuel Macron është i gatshëm të takohet me autoritetet bullgare dhe maqedonase në Paris në kohën e duhur për të përfunduar një marrëveshje dypalëshe, njoftoi kabineti presidencial në Paris. Macron foli në telefon me..

07.06.22 12:27 |

7 veçori të bullgarëve, të cilët i çuditin të huajit

Bullgaria është një vend i bukur, i qetë dhe i sigurt, ndërsa bullgarët janë një popull mikpritës dhe krenar, gjithmonë të gatshëm për të treguar më të mirën nga vetja para pjesës tjetër të botës. Por ka veçori tipike bullgare, të cilat janë të..

30.05.22 07:15 |

Respektimi i të drejtave të bullgarëve maqedonas është një parakusht kyç për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE

Bullgaria pret që bullgarët në Maqedoninë e Veriut të regjistrohen në kushte të barabarta me kombësitë e tjera në Kushtetutën e vendit. Këtë e tha kreu i shtetit Rumen Radev në një bisedë telefonike me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar..

27.05.22 18:27 |

Nënpresidentja festoi 24 majin me bullgarët e Bosilegradit

Bullgarët në Bosilegradin të Serbisë po kërkojnë ndihmë nga autoritetet bullgare për të zgjidhur problemet e tyre. Kjo u bë e qartë gjatë vizitës së Nënpresidentes Ilijana Jotova në Bosilegrad. Atje ajo mori pjesë në festimin e 24 majit, njoftoi..

24.05.22 18:39 |

Ministria e Jashtme bullgare shprehu pozitën e saj për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë e Veriut

Bullgaria jo një herë ka deklaruar se është me një rëndësi të madhe krijimi i kushteve për vetëidentifikim të lirë të qytetarëve me identitet bullgar në Maqedoninë e Veriut dhe garantimi i të drejtave të tyre. Kjo theksohet në një pozitë të..

01.04.22 10:46 |

Kirill Petkov: Bullgaria nuk ka premtuar datë për heqjen e vetos për Republikën e Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka premtuar datë konkrete për heqjen e vetos për fillimin e negociatave për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, tha në Bllagoevgrad Kryeministri Kirill Petkov. “Kjo me kalendarin nuk funksionon”, tha ai..

31.03.22 15:58 |

Presidenti pranoi përfaqësues të organizatave bullgare nga Maqedonia e Veriut

Në një takim në Sofje, të mbajtur me iniciativën e përfaqësuesve të organizatave dhe shoqatave të bullgarëve në Maqedoninë e Veriut më 22 shkurt, Kryeministri bullgar Kirill Petkov theksoi se të drejtat e komuniteteve bullgare janë prioritet për..

23.02.22 11:59 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера