Eмисия новини
от часа

Uji i pijshëm në Bullgari – një e dhënë ose një kujdes për të ardhmen

Resurset ujore të Bullgarisë nuk janë ndër më të mëdhatë në Evropë, por nga ana tjetër, pothuajse të gjitha burimet ujore në vendin tonë formohen në territorin bullgar, gjë që e bën vendin tonë të pavarur në këtë drejtim. Në të njëjtën kohë, në vendin..

22.03.23 14:45 |

Rumen Radev diskutoi tranzicionin e gjelbër me Frans Timmermans

Presidenti Rumen Radev diskutoi në një bisedë telefonike me zëvendëspresidentin e Komisionit Evropian Frans Timmermans zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë për vendin tonë në kushtet e krizës energjetike, si dhe kalimin e drejtë te një..

11.11.22 19:29 |

Bulgaria mund të jetë liderë në prodhimin e hidrogjenit të gjelbër

Kalimi drejt neutralitetit klimatik duhet të jetë i menduar mirë, i qetë, i drejtë nga pikëpamja sociale dhe ekonomike, në mënyrë që të rrisë mirëqenien e njerëzve, jo ta zvogëlojë atë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Egjipt,..

07.11.22 17:41 |
Rosen Hristov

Ministri i Energjetikës pret ulje 10 për qind të çmimit të gazit

Bullgaria kërkon saktësi nga Komisioni Evropian për masat e sigurisë energjetike nëpërmjet kursimeve të energjisë elektrike. Vendi ka synimet e veta për diversifikimin e burimeve të energjisë dhe sigurimin e stabilitetit, tha në Varna Ministri i..

15.09.22 13:11 |

Mike Pompeo: Bullgaria mund të bëhet një qendër energjetike për Evropën Juglindore

Bullgaria mund të bëhet qendra energjetike e Evropës Juglindore, tha ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një leksion në Sofje. Ai denoncoi agresionin rus në Ukrainë dhe akuzoi Perëndimin, duke përfshirë administratën e Joe Biden, se..

31.08.22 15:23 |

Kirill Petkov do të negociojë në Azerbajxhan për sasi shtesë të gazit

Kryeministri i dorëhequr Kirilв Petkov njoftoi se planifikon të udhëtojë në Azerbajxhan në ditët në vijim. Atje ai do të takohet me Presidentin Illham Aliev, me të cilin do të vazhdojë negociatat për rritjen e furnizimit me gaz në Bullgari.“Ne..

20.07.22 18:53 |

Sipas ekologëve Bullgaria nuk mbështetet mjaft në burimet e rinovueshme

Vendi ynë mund të kënaqë plotësisht nevojat e veta për energji elektrike përmes burimeve të rinovueshme, sipas organizatave mjedisore. Sipas ambientalistëve, duke investuar në infrastrukturën e gazit, ne rrezikojmë pavarësinë tonë energjetike. “Për..

30.11.21 18:46 |

Termocentralet kërcënojnë burimet ujore të Bullgarisë

Burimet ujore në pellgun e pjesës lindore të lumit Marica janë rrezikuar për shkak të sasive të mëdha të ujit, që përdoren për ftohje në energjetikë, paralajmëron   raporti i “Greenpeace” dhe i shkencëtarëve nga Universiteti “Lajden” në Holandë. Zona e..

08.07.21 15:01 |

65 vjet më parë Bullgaria u bashkua me UNESCO

Presidenti Rumen Radev mbajti një video konferencë me Drejtorin e Përgjithshëm të UNESCO-s Audrey Azule. Rasti është 65 vjetori i pranimit të Bullgarisë në organizatën ndërkombëtare. Kreu i shtetit vuri në dukje se bashkimi i vërtetë evropian u..

17.05.21 17:44 |

Ambientalistët: Qeveritarët e ardhshëm duhet të kenë një vizion konkret për menaxhimin e resurseve ujore

Pas më pak se dhjetë vjetësh bota do të përballet me një mungesë globale të ujit dhe pandemia po e komplikon problemin, paralajmëron raporti vjetor i UNESCO-s, botuar me rastin e Ditës Botërore të Ujit 22 Marsit. Aktualisht rreth 2 miliardë njerëz..

22.03.21 11:31 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна