Eмисия новини
от 07.00 часа

Në Pragë do të kërkojnë një përgjigje të përbashkët evropiane ndaj pushtimit rus të Ukrainës

Presidenti Rumen Radev do të marrë pjesë në takimin e liderëve të 44 vendeve evropiane në Pragë. Me kërkesë të Francës për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës, forumi është në një format të pazakontë dhe, përveç 27 vendeve të BE-së, do të marrin..

06.10.22 09:41 |

Ukraina ka frikë nga një sulm terrorist në centralin bërthamor “Zaporozhie”

Inteligjenca ushtarake ukrainase paralajmëroi për një operacion të mundshëm rus në centralin atomik “Zaporozhie”, pasi punëtorët në termocentralin bërthamor të kapur nga Rusia u urdhëruan të qëndrojnë në shtëpi sot, raportoi DPA. “Ne kemi frikë se..

19.08.22 10:03 |

NATO-ja po forcon praninë e saj ushtarake në Evropën Lindore

Rreth 2 400 ushtarë amerikanë nga Divizioni 101 Ajror i SHBA do të vendosen në Rumani, Bullgari, Hungari dhe Sllovaki për të mbrojtur kufirin lindor të NATO-s, njoftoi BTA duke cituar një deklaratë nga misioni i SHBA në Aleancën e Atlantikut..

15.08.22 11:02 |
Blloku i pestë i centralit atomik

U mbyll blloku i pestë i centralit atomik “Kozlloduj” pas aktivizimit të mborjtjes emergjente

Më 22 qershor në orën 6:05 të mëngjesit, njësia e pestë e centralit atomik “Kozlloduj” u mbyll nga sistemi energjetik i vendit për shkak të një mosfunksionimi në sistemin e ngacmimit të gjeneratorit dhe aktivizimit të mbrojtjes elektrike në pjesën..

22.06.22 11:51 |

Ndalojnë për profilaksi bllokun e 6 të centralit atomik “Kozlloduj”

Blloku 6 i centralit bërthamor “Kozlloduj” do të mbyllet për riparimet e planifikuara që nga 29 shtatori. Deri në fillim të nëntorit, do të kryhet mirëmbajtja e planifikuar dhe do të merren masat e domosdoshme në lidhje me përdorimin e tij..

29.09.21 10:56 |
Temenuzhka Petkova

Do të zhvillojmë bisedime me SHBA-në për ndërtimin e një kapaciteti të ri bërthamor

Qeveria i ka dhënë leje Holdingut Energjetik Bullgar për të biseduar me kompani amerikane, të cilat punojnë në sferën e energjetikës bërthamore. Qëllimi është që të studiohen mundësitë për ndërtimin e një kapaciteti të ri bërthamor në..

14.10.20 12:54 |
Ministrja e Energjetikës Temenuzhka Petkova

Mbyllja e centralit atomik “Kozlloduj” paska qenë lajm i rremë

“Është manipulim dhe lajm i rremë informacioni se në mbledhjen e fundit të Këshillit Evropian Kryeministri Bojko Borisov ka rënë dakord për t’u mbyllur tërë centrali atomik “Kozlloduj”, deklaroi Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova. Ajo..

25.07.20 15:50 |

Westinghouse do të modernizojë centralin atomik “Kozloduy”

Kompania amerikane Westinghouse Electric Company nënshkroi marrëveshje për modernizimin e centralit atomik elektrik “Kozloduy”. Westinghouse bëri të ditur se pas punës së saj mbi sistemet e informacionit dhe të kontrollit të blloqeve..

17.01.20 17:45 |

Ekspertë amerikanë vizitojnë ndërmarrjet energjetike në Bullgari

Rryma ballkanike dhe qendra ndarëse e gazit me Greqinë ndihmojnë diversifikimin në mbarë rajon. E ardhmja e centraleve me qymyrgur nuk dihet, kështu që Centralet Atomike Elektrike “Belene” dhe “Kozloduj” bëhen dy sheshe të rëndësishme për bilancin..

10.12.19 16:39 |

Të gjithë që dëshirojnë të investojnë në centralin atomik “Belene” tashmë mund të parashtrojnë ofertat e tyre

Procedura e zgjedhjes së investitorit strategjik për projektin e centralit atomik “Belene” u publikua sot në gazetën zyrtare të Bashkimit Evropian. Kështu filloi të skadojë afati prej 90 ditësh për parashtrimin e ofertave për pjesëmarrje në projekt...

22.05.19 12:08 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера