Eмисия новини
от 00.00 часа

Grupi “Tangra” prezanton një version të ri të këngës “Dashuria pa të cilën nuk mund të jetojmë”

I formuar në vitet 70-të të shekullit të kaluar, grupi rrok “Tangra” kaloi nëpër faza dhe stile të ndryshme krijuese dhe për një periudhë të caktuar në përbërjen e tij përfshiheshin jo pak interpretues të njohur. Në vitin 2020, muzikantët njoftuan..

25.07.22 13:08 |

"Të paktën për një moment" – kënga e parë e duetit të Elena Sirakovës dhe Momçill Kosevit

“Të paktën për një moment” është një këngë për dashurinë që ka fuqinë për të kapërcyer vështirësitë. Kur ka pengesa, nevojitet një përqafim që të jepet një fillim i ri. “Të paktën për një moment” është dueti i parë i Elena Sirakovës dhe Momçill..

04.04.22 09:05 |

Nikeca dhe kënga e tij e re “Erdha të të marr”

Nikollaj Vodeniçarov - Nikeca është një nga artistët më të pëlqyer në vendin tonë, veçanërisht në mesin e audiencës së re. Për më shumë se dhjetë vjet ai ka qenë pjesë e grupit “Casual Threesome”. Albumi i tyre debutues “Casualties” u përhap në..

08.02.22 10:22 |
Patriku Neofit

Patriku Neofit bekoi bullgarët për festën e madhe të krishterë të Lindjes së Krishtit

Në të gjitha kishat e vendit u shërbyen mesha të shenjta solemne kushtuar Lindjes së Krishtit. Në katedralen “Shën Aleksandër Nevski” në Sofje Patriku Neofit bekoi bullgarët dhe i uroi për festën e madhe të krishterë. Ai u bëri thirrje..

25.12.21 14:54 |

Filmi portugez "Kodi moral" fitoi çmimin e madh të Festivalit “Dashuria është çmenduri”

Filmi portugez i regjisorit Mario Barrosos “Kodi moral” (Ordem Moral) fitoi Çmimin e Madh “Afrodita e Artë” në edicionin e 29 -të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit “Dashuria është çmenduri”, i cili mbyllet sonte në Qendrën e Festivaleve dhe..

03.09.21 18:27 |

“Dhe” – kënga e re e Orlin Goranovit

Para afro një muaji këngëtari Orlin Goranov prezantoi këngën e tij më të re me titullin e shkurtër “Dhe”. Tekstin e krijoi gazetari televiziv Kostadin Filipov, ndërsa muzika dhe përpunimi janë vepër e krijuesit Svetosllav Lloboshki. Këngëtari i..

02.09.21 07:00 |

Mira Koteva – nga Londra deri në Sofje në kërkim të subjekteve përrallore dhe jetike

Secili e di subjektin e një përralle si “Borëbardha dhe shtatë xhuxhet” për shembull. Por a keni menduar për historinë personale të secilit prej personazheve në të, çfarë emocionesh ndiejnë, pse janë të tillë siç janë? Përgjigjen e këtyre pyetjeve..

14.07.21 14:42 |

Kodet e dashurisë përshkruajnë rrugën drejt përjetësisë

Shpesh herë midis kufizimeve të “kështu duhet”, “nuk është e mundur”, “nuk ka kohë” dhe stereotipa të tjerë ne harrojmë të jemi ne vetë dhe të zhvillojmë thelbin tonë krijues. Devijimi drejt së panjohurës krijon ndjenjën e një pasigurie, e cila..

14.02.21 12:15 |

Një ekspozitë zbulon dashurinë në art dhe të bukurën në jetë

Një ekspozitë e cila i kushtohet muajit të dashurisë, është e renditur në galerinë e kryeqytetit “Oborishte” Nr. 5. Deri më 6 mars mund të shikohen krijime të modernistëve me famë botërore, si dhe të disa prej autorëve më të njohur modernë bullgarë, si..

14.02.21 07:15 |

Dashuria si vend për pushim, shpresë dhe botëkuptim

Afërsia, përqafimi i ngrohtë, shtrëngim duarsh, puthja - të gjitha këto janë gjëra që bota na hoqi në vitin 2020 në emër të jetës dhe kështu në të vërtetë na kujtoi kuptimin e tyre të vërtetë dhe vlerën e tyre. Dhe në se ju jeni prej njerëzve..

13.02.21 05:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера