Eмисия новини
от 02.00 часа

Gergana Vllëçkova: Nxënësit e mi në Gjermani ekzekutojnë shkëlqyeshëm muzikë bullgare

“Po i përgatis nxënësit e mi për në skenë, kurse pas kësaj u gëzohem sukseseve të tyre. Unë vet shumë rrallë jam soliste, por dhe sot e kësaj dite po vazhdoj të përsos veten time. Për mua, familja gjithmonë ka qenë në vend të parë”- kështu me disa..

27.05.21 07:15 |

Presidenti dekoroi sportistë të shquar bullgar

Me rastin e Ditës së Sportit Bullgar Presidenti Rumen Radev dekoroi në Presidencë sportistë të shquar bullgarë me Shenjën e Nderit të Kreut të Shtetit. Trajnerja e gjimnastikës ritmike Neshka Robeva, kampioni olimpik dhe evropian i..

17.05.21 13:15 |

Radio Bullgaria me njohje të lartë nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari

Radio Bullgaria prapë është ndër fituesit në Konkursit “Bota dhe Ngjyra” , organizuar nga Shoqata e Gazetarëve Spanjishtfolës në Bullgari. Çmimet janë për botime gazetareske dhe për transmetime në gjuhën bullgare dhe në të spanjolle, të cilat..

24.04.21 10:15 |
Selim Hoxhaj

Konsulli i Nderit i Bullgarisë në Shqipëri u dekorua me shenjen e lartë “Dega e dafinës së artë”

Konsulli i Nderit i Republikës se Bullgarisë në Shqipëri Selim Hoxhaj u dekorua me shenjën më të lartë të nderit të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë “Dega e dafinës së artë”. Dekorata i jepet atij për përpjekjet që bën në..

08.03.21 14:05 |

Dorëzuan çmimet presidenciale për gazetari

Presidenti Rumen Radev dekoroi me shenjen e nderit të kreut të shtetit gazetaren Daniella Këneva, profesoreshën doktore Lilija Rajçeva dhe regjisorin 95 vjeç Milen Getov. “Thonë se jemi pushteti i katërt. Mirëpo, pushtet është një fjalë të..

17.11.20 12:46 |

Filmi bullgar “Motra” është i dalluar me akoma dy dekorata të tjera prestigjioze ndërkombëtare

Filmi bullgar “Motra” mori dy dekorata ndërkombëtare, njoftuan nga “Art fest”. Filmi me regjisore Svetlla Cocorkova u dallua me një çmim special nga juria e festivalit të 21-të të Kinemasë Evropiane në Leçe-Itali ( Festival del Cinema Europeo)...

12.11.20 15:12 |
Ministri Vëllçev

Dekoruan nxënësit e shkëlqyeshëm të Bullgarisë

Megjithë situatën e rëndë për shkak të Covid-19 qëllimi është që të mbetet mësimdhënia me prani fizike në shkollë. Sipas prognozës nuk do të ketë mbyllje të vazhdueshme të shkollave, do të ketë mësimdhënie të përhershme në distancë. Kjo..

30.10.20 13:16 |

Stefka Sëbotinova – një zë i paharruar bullgar

Stefka Sëbotinova është mes këngëtareve më të njohura popullore bullgare e cila ka mbetur në historinë tonë kulturore me këngën “U përmbys mali”. Historia e kësaj kënge më të njohur në repertorin e saj është gërshetuar dhe në fatin..

30.10.20 06:15 |

Presidenti Rumen Radev u dorëzoi çmime bullgarëve të shquar në fushën e kulturës

Kreu i Shtetit Rumen Radev u dorëzoi urdhra bullgarëve të shquar. Rumen Radev tha se krenohet për t’i dhënë këto çmime në vigjilje të 1 nëntorit – Dita e Iluministëve bullgarë. Ivan Terziev – regjisor dhe pedagog, mori urdhrin “Shenjtorët..

26.10.20 18:23 |
Mlladen Marinov

Prokuroria dekoroi Ministrin e Punëve të Brendshme në dorëheqje

Kryeprokurori Ivan Geshev e ka dekoruar Ministrin e Punëve të Brendshme Mlladen Marinov në dorëheqje, bëri të ditur sajti i Prokurorisë. Geshev ka nënvizuar meritat e Marinovit në bashkëpunimin mes organeve të MPB-së dhe Prokurorisë në..

24.07.20 17:56 |
Всички новини: днес | вчера