Eмисия новини
от 04.00 часа
Sllavi Trifonov

Sllavi Trifonov nuk sheh asnjë problem në zbatimin e Kushtetutës

Në Facebook, udhëheqësi i “Ka një popull të tillë” Sllavi Trifonov hodhi poshtë kritikat se partia e tij refuzon të përpiqet të formojë qeveri. “Këtë e vendosi sovrani, kështu i shpërndau letrat. Ne nuk kemi mundësinë për të formuar një kabinet të..

27.04.21 09:27 |

Senatorë të SHBA paralajmëruan për problemet me korrupsionin në Bullgari

“Shtetet e Bashkuara dhe Bullgaria kanë marrëdhënie të forta që gjithnjë e më shumë por forcohen të cilat iu bazohen vlerave të përbashkëta demokratike. Ne do të dëshironim të shihnim se si kjo marrëdhënie vazhdojnë të zhvillohen, veçanërisht në..

05.03.21 16:17 |

Ambasada e Rusisë në Sofje doli me një deklaratë proteste

Ambasada e Rusisë në Sofje bëri ​​një deklaratë proteste lidhur me liderin e dënuar të opozitës Alksej Navallni. “Ju kujtojmë se Federata Ruse është një shtet sovran dhe nuk do të tolerojë ndërhyrjen në punët e saj të brendshme nga vendet e treta dhe..

05.02.21 10:51 |

Bullgaria – vendi më demokratik në Ballkan

Bullgaria dhe Greqia janë shtetet më demokratike në Ballkan, tregon Indeksi Botëror i Demokracisë 2020. Në klasifikimin e "The Economist intelligence unit“ (EIU) nënvizohet se “2020-ta është një vit shumë i keq për ekonominë botërore.” Bullgaria..

03.02.21 16:28 |

Si fjala e lirë mbeti një ëndërr e parealizuar për demokracinë bullgare

Në Bullgari data 10 nëntor 1989 konsiderohet si fillimi  i tranzicionit nga socializmi drejt demokracisë. Pasojnë 3 dekada të një rregullimi të ngadaltë të shoqërisë bullgare. Gëzimi fillestar dhe shpresa për një jetë më të mirë pak nga pak i lënë..

12.11.20 06:10 |
Rumen Radev

Presidenti: “Në rrugën drejt Evropës humbëm resurset tona njerëzore”

Para 31 vitesh më 10 nëntor filloi tranzicioni i bullgarisë drejt demokracisë. Shpresat për një shoqëri të drejtë të qytetarëve të lirë dhe iniciativë të lirë, për një Bullgari sociale, nuk u materializuan, shkroi Presidenti Rumen Radev në..

10.11.20 13:16 |
Bojko Borisov

Deklaratë e Kryeministrit lidhur me 10 nëntorin

10 Nëntori është një datë që duhet ta kujtojmë! Ajo ndryshoi fatin e Bullgarisë dhe të çdo personi, shkroi Kryeministri Bojko Borisov në Facebook me rastin e përvjetorit të fillimit të ndryshimeve demokratike në vend në 1989. Ne kaluam një..

10.11.20 11:02 |

Muzika nga fillimi i tranzicionit - pjesa e lirisë për të cilën kanë ëndërruar breza të tërë

“Ajo e cila ngjau më kujtohet si në ndonjë film. Qe diçka për të cilën patëm ëndërruar që të gjithë, kurse gjatë viteve të fundit në gjimnaz qesh i bindur, se nuk mund të vazhdohet në këtë mënyrë. Dhe ajo ndodhi....” - thotë për përjetimin më 10 nëntor..

10.11.20 07:30 |
Presidenti Rumen Radev

Ligjëratë e Presidentit Rumen Radev për vlerat njerëzore dhe sundimin e ligjit

Liria, demokracia dhe të drejtat e njeriut janë qëllimet kryesore të qytetërimit evropian. Duhet të njohim se ato nuk aplikohen në mënyrën më të mirë, tha Presidenti bullgar Rumen Radev në një ligjëratë para Organizatës Evropiane për të Drejtën..

15.10.20 10:37 |

Eurodepuetët janë duke shqyrtuar sot protestat në Bullgari

Në lidhje me protestat antiqeveritare në Bullgari që po vazhdojnë tashmë disa muaj sot në orën 20.00 (orë bullgare) eurodeputetët do të shqyrtojnë rezolutën për Bullgarinë, e cila do të votohet më 8 tetor, transmetoi korrespondentja e BNR-së në..

05.10.20 19:10 |
Всички новини: днес | вчера