Eмисия новини
от часа

Do të dyfishojmë vëllimin e të vetmes magazinë të gazit në Bullgari

Fillon projekti për zgjerimin e rezervuarit të vetëm të gazit në Bullgari - në Çiren, rajoni i qytetit  Vraca të Bullgarisë Veriperëndimore. Kompania shtetërore “Bullgartransgaz” ia dha kontratën një konsorciumi që përfshin “Gllavbullgarstroj” në..

20.01.23 16:27 |

Çmimi i gazit natyror bie ndjeshëm në nëntor

Gazi mund të bëhet më i lirë me 45për qind në nëntor, njoftoi drejtoresha ekzekutive e “Bullgargaz” Denica Zllateva para rregullatorit të energjisë. Çmimi i propozuar në Komisionin për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit për muajin nëntor është 65 euro,..

28.10.22 11:47 |
Emilijan Gebrev

Gebrev është i sigurt se është sërish objekt i një sulmi rus

Unë jam 100 për qind i sigurt se agjentët rusë qëndrojnë pas shpërthimit në deponë time, tha tregtari bullgar i armëve Emilijan Gebrev për gazetën “Guardian”. Ai thotë se shpërthimi i 31 korrikut pranë qytetit Karnobat ishte një tjetër sulm ndaj..

02.08.22 12:12 |

U shua plotësisht zjarri në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat

Zjarri që u shpërthye më 31 korrik në depot e municioneve pranë qytetit Karnobat u shua plotësisht, por zona mbetet ende e mbyllur. Pritet që të kalojë një periudhë prej 72 orësh deri sa hetuesit të hyjnë për të kërkuar shkaqet e zjarrit. Një nga..

01.08.22 09:22 |
Jordanka Fandëkova

Kryetari i Bashkisë së Sofjes: Nuk ka gaz për dimrin

Kryetarja e bashkisë së Sofjes, Jordanka Fandëkova, akuzoi shtetin se nuk është në gjendje të sigurojë sasitë e nevojshme të gazit. Kjo, sipas saj, është arsyeja e paralajmërimit të dërguar nga Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit dhe..

22.07.22 18:06 |

Çmimi i gazit natyror po rritet me 32 për qind

Gazi natyror u rrit me 32 për qind dhe në mënyrë retroaktive nga 1 korriku, kushton 186.17 leva për megavat orë pa taksa, vendosi Komisioni për Rregullimin e Energjisë dhe Ujit. Me këtë çmim, “Bullgargaz” do t’ua shesë karburantin blu furnizuesve..

12.07.22 19:42 |

BE akordoi 78 milion euro për të zgjeruar strukturën e magazinimit të gazit Çiren

Këshilli i Energjisë i BE-së vendosi që objektet nëntokësore të depozitimit të gazit të Komunitetit duhet të mbushen të paktën 80 për qind deri në dimrin 2022/2023 dhe me 90 për qind në sezonin e ardhshëm. Për Bullgarinë, e cila ka vetëm..

27.06.22 16:24 |

Panik i pabazë për çmimet e karburanteve

Kryeministri Kirill Petkov tha se vendi është në panik për karburantet pa arsye. Ka karburant dhe nuk ka mundësi të ndalet apo të mbarojë, theksoi Petkov në një postim në Facebook. Të mërkurën në portin Burgas u shkarkua një cisternë dhe..

03.03.22 09:56 |

Ruajtja e makinave të votimit është nën pikëpyetje

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve - KQZ njoftoi Kryeministrin në detyrë Stefan Janev për një problem me ruajtjen e makinerive të votimit. KQZ-ja thekson se këtë e ka sinjalizuar një muaj më parë dhe këmbëngul që çështja të zgjidhet urgjentisht...

22.10.21 15:07 |

Pyetje parlamentare mbi ndërhyrjen e jashtme në shpërthimet në uzinat ushtarake

Dy deputetë nga “Bullgaria Demokratike” pyesin Kryeministrin e dorëhequr nëse ka ndërhyrje të jashtme në shpërthimet në uzinat ushtarake në territorin e Bullgarisë në 10 vitet e fundit. Arsyeja për pyetjen e deputetëve Velizar Shallamanov dhe..

22.04.21 09:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна