Eмисия новини
от часа

Turizmi bullgar do të reklamohet në Google

Bullgaria do të reklamohet si destinacion turistik në Google, pasi ka një linjë krediti prej 2.5 milionë euro nga platforma, njoftoi ministrja e turizmit Zarica Dinkova në mbledhjen e komisionit përkatës parlamentar. Ajo shpjegoi se synimi është që..

19.01.24 09:36 |
Foto: Free Sofia Tour

Pa pritshmëri dhe informacion paraprak, por të kënaqur – rritje e numrit të turistëve në fundjavë në Sofje

Turistët e huaj në Sofje janë rritur me 19% që nga koha para krizës së Covid-it, njofton Bashkia e Sofjes. Por ne nuk kemi nevojë për statistika për t'u bindur për interesin në rritje të të huajve për kryeqytetin bullgar - mjafton të ecësh në qendër për..

23.11.23 07:20 |

Fillon maratona ndërkombëtare “Trjavna Ultra”

Nga 14 deri më 16 korrik mbahet maratona “Trjavna Ultra”. Më shumë se 1100 janë pjesëmarrësit sivjet. Midis tyre janë përfaqësues të 27 vendeve nga pesë kontinente. Në Bullgari erdhën vrapues nga Australia, Britania e Madhe, Gjermania, Greqia, Islanda,..

14.07.23 13:37 |
Manastiri i Drjanovos „Shën Kryeengjëlli Mihail“

Destinacioni Drjanovo - larg klishesë së turizmit masiv

Drjanovo nuk është ndër destinacionet tona turistike më të njohura - për gëzim të njerëzve që kërkojnë përjetime autentike, larg turmave dhe klisheve të shoqërisë konsumatore. Qyteti i vjetër malor ofron rehati, qetësi dhe mbi të gjitha - një..

23.04.23 14:05 |

Bullgaria me çmimin "Destinacioni më i mirë në Ballkan"

Në kuadër të ekspozitës më të madhe dhe më prestigjioze ndërkombëtare të turizmit në botë, Internationale Tourismus-Börse në Berlin, Bullgaria mori një vlerësim prestigjioz nga Shoqata e Gazetarëve të Turizmit të Paqësorit, e cila mbulon rreth 7000..

09.03.23 17:59 |

Bullgaria po afirmohet gjithnjë e më shumë si një destinacion spa

Bullgaria po vendoset gjithnjë e më shumë si një destinacion i preferuar për turizmin balneo dhe spa gjatë gjithë vitit. Sipas të dhënave nga Sistemi i Unifikuar i Informacionit Turistik, mbi 13% e turistëve të regjistruar në Bullgari preferuan në..

22.02.23 16:34 |
Ilin Dimitrov dhe Haim Kac

Ministri i turizmit i Izraelit është duke bërë një vizitë në Bullgari

Marrëveshja ndërmjet qeverive të Bullgarisë dhe Izraelit për bashkëpunim në fushën e turizmit u nënshkrua në Sofje nga ministrat e turizmit të dy vendeve, Ilin Dimitrov dhe Haim Kac. Marrëveshja parashikon shkëmbimin e përvojës në forma specifike të..

23.01.23 19:07 |
Parku Historik në fshatin Neofit Rillski

U dorëzuan Çmimet Vjetore të Turizmit 2022

“Parku Historik” në fshatin Neofit Rillski në rajonin e qytetit Varna, është fitues në kategorinë kryesore – “Zgjedhja e Bullgarëve”, në Çmimet Vjetore të Turizmit 2022, organizuar nga Ministria e Turizmit. Dallimin në kategorinë “Destinacion..

14.12.22 19:46 |

Po rritet interesi i turistëve të huaj për Bullgarinë

Vendi ynë po bëhet gjithnjë e më i njohur dhe i popullarizuar si destinacion, me perspektiva të mira për vitin 2023. Kjo u bë e qartë nga një sërë takimesh dypalëshe të ministrit të turizmit Ilin Dimitrov në kuadër të Samitit Global të Liderëve të..

29.11.22 17:22 |

Që nga fillimi i vitit, vizitat e turistëve të huaj në Bullgari u rritën me 130 për qind

Në gjysmën e parë të 2022 vizitat turistike të të huajve në Bullgari janë afër 2 207 000. Krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, kjo është një rritje prej 130 për qind. Këtë e bëri të ditur zëvendësministrja e turizmit, Irena..

07.08.22 08:15 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна