Eмисия новини
от 07.00 часа
Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

29.06.22 15:40 |
Rumen Radev (majtas) dhe Olivér Várhelyi

Presidenti para Olivér Várhelyi: Bullgaria pret që Maqedonia e Veriut ta zbatojë Marrëveshjen

Procesi i integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut duhet të jetë i qëndrueshëm dhe të ndërtohet mbi të arriturat e saj në përmbushjen e kritereve për anëtarësim në BE. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev në takimin me komisionerin..

09.06.22 18:45 |

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

24.05.22 11:37 |
Rumen Radev

Gjermania ka nevojë për hidrogjen - Bullgaria mund ta prodhojë atë

Gjermania, si industria kryesore e Evropës, ka nevojë për shumë hidrogjen në të ardhmen dhe Bullgaria mund të prodhojë hidrogjen “të gjelbër”, tha Presidenti Rumen Radev gjatë një vizite në qytetin verior gjerman Hamburg. Sipas kreut të..

17.05.22 19:28 |

Kirill Petkov: Bullgaria nuk ka premtuar datë për heqjen e vetos për Republikën e Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka premtuar datë konkrete për heqjen e vetos për fillimin e negociatave për anëtarësim të Republikës së Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, tha në Bllagoevgrad Kryeministri Kirill Petkov. “Kjo me kalendarin nuk funksionon”, tha ai..

31.03.22 15:58 |

Kriza rreth Ukrainës dhe pasojat për Bullgarinë

Njohja e pavarësisë së Republikave të Doneckut dhe të Luganskut dhe dërgimi i trupave “paqeruajtëse” ruse e vuri Evropën para sprovës së radhës. Pjesa më e madhe e bashkisë ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Bullgarinë, e caktoi veprimet e Rusisë..

23.02.22 15:23 |

Rumen Radev kërkoi 9 për qind TVSh për bukën

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje që tatimi mbi vlerën e shtuar të bukës të ulet në 9 për qind në një takim me prodhuesit e bukës në Dobriç. Sipas tij, ky vendim strategjik do të çojë në një transparencë të prodhimit dhe një luftë efektive kundër..

18.02.22 14:48 |

Shtetet e Bashkuara po dërgojnë një delegacion në Evropë për krizën në Ukrainë

Departamenti i Shtetit do të dërgojë një delegacion ndër-dikasterial në Sofje, Bukuresht dhe Bruksel javën e ardhshme, njoftoi dikasteri. Ndër temat që do të diskutohet është agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës. Delegacioni i cili do të takohet në..

04.02.22 18:57 |
Ivan Geshev

Prokurori i Përgjithshëm kërkon një monitorim më të rreptë të BE-së mbi Bullgarinë

Prokurori i Përgjithshëm Ivan Geshev kërkoi nga eurodeputetët intensifikimin e dialogut me institucionet evropiane dhe monitorimin më të rreptë. Duke folur para grupit LIBE të Parlamentit Evropian, i cili monitoron demokracinë dhe shtetin e së..

27.01.22 15:01 |
Dimitër Kovaçevski dhe Rumen Radev

Radev ndaj Kovaçevskit: Të mos zvarritemi më dhe të bëjmë përparim në tema të rëndësishme

Në takimin me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut Dimitër Kovaçevski, Presidenti Rumen Radev shprehu kënaqësinë për punën e dy qeverive. Ai bëri thirrje që e njëjta mënyrë të përdoret në zgjidhjen e çështjeve të hapura politike: “Le të sqarojmë..

25.01.22 17:35 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера