Eмисия новини
от 15.00 часа
Emilijan Gebrev

Gebrev është i sigurt se është sërish objekt i një sulmi rus

Unë jam 100 për qind i sigurt se agjentët rusë qëndrojnë pas shpërthimit në deponë time, tha tregtari bullgar i armëve Emilijan Gebrev për gazetën “Guardian”. Ai thotë se shpërthimi i 31 korrikut pranë qytetit Karnobat ishte një tjetër sulm ndaj..

02.08.22 12:12 |
Eleonora Mitrofanova

Ambasadori i Federatës Ruse në Bullgari është kategorik se puna humanitare e ambasadës ruse duhet të vazhdojë

Ambasadorja e Rusisë në vendin tonë, Eleonora Mitrofanova shprehu shpresën se qeveria e ardhshme bullgare do të jetë më pragmatike se ajo aktuale. Në një intervistë për Agjencinë TASS të enjten, ajo deklaroi se Bullgaria është anëtare e BE-së dhe..

29.07.22 16:27 |
Ministria e Jashtme e Rusisë

Rusia nuk ka vendosur ende se si t’i përgjigjet dëbimit të 70 diplomatëve

Rusia ende nuk ka vendosur se si do t’i përgjigjet saktësisht dëbimit të 70 diplomatëve dhe punonjësve të misioneve diplomatike ruse në Bullgari. Kështu ka thënë për BNR Zëvendësdrejtori i Departamentit të Informacionit dhe Shtypit të Ministrisë..

06.07.22 15:29 |
Kirill Petkov

Kryeministri hodhi poshtë ultimatumin rus për ndërprerjen e marrëdhënieve

Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Financave i dorëhequr Asen Vasilev do të jetë kandidat për kryeministër të “Po e vazhdojmë ndryshimin”. “Nuk do të lejojmë që Bullgaria të shkojë në drejtimin e gabuar dhe diplomatët e huaj të japin drejtimin”,..

01.07.22 16:10 |
Kornelija Ninova

Kryeministri pranoi një gabim komunikimi

Nuk ka asnjë vendim të vetëm për dëbimin e diplomatëve rusë. Ishte e qartë se puna filloi në mars, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov pas një takimi me grupin parlamentar të BSP-së. “I vetmi gabim që mund të kem bërë ishte prezantimi..

30.06.22 11:35 |

Seanca urgjente e kryeministrit për dëbimin e 70 diplomatëve rusë

Në një seancë të mbyllur, Kuvendi Popullor dëgjoi Kryeministrin e dorëhequr Kirill Petkov dhe shefat e shërbimeve të specializuara të sigurisë në lidhje me dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë. Petkov u raportoi deputetëve se masa ishte..

30.06.22 00:18 |
Kirill Petkov

Kirill Petkov: “Vendimi për diplomatët rusë nuk është i imi

Vendimi për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nga vendi ynë nuk është i imi, komentoi Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov. Ai ndodhet në parlament, ku do të dëgjohet në një seancë të mbyllur bashkë me shefat e Agjencisë Shtetërore të Sigurisë..

29.06.22 19:46 |
Marija Zaharova

Rusia po kërcënon me masa asimetrike për shkak të diplomatëve rusë të dëbuar

Vendimi i autoriteteve bullgare për dëbimin e 70 diplomatëve rusë nuk është i pavarur, por i diktuar nga forcat e jashtme dhe pavarësisht dëshirës së popullit bullgar, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Marija Zaharova. Sipas saj,..

29.06.22 15:40 |

70 diplomatë rusë në Bullgari u shpallën “persona non grata”

Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov njoftoi se Bullgaria po dëbon 70 diplomatë rusë dhe saktësoi se kjo ndodhi falë shërbimeve. Sipas Petkov, kushdo që punon për interesa të huaja do të thirret në vendin nga ka ardhur. Sipas Kirill Petkov,..

28.06.22 19:18 |

Pierre Colliot: Frankofonia në Bullgari është Frankofonia e zemrës

Që nga shtatori 2021, Pierre Colliot është Drejtor i Institutit Francez të Kulturës dhe Këshilltar për Bashkëpunim dhe Çështje Kulturore në Ambasadën Franceze. Arsyeja e takimit tonë ishte Nata e fundit Evropiane e Muzeve, por kjo na lejoi ta..

06.06.22 07:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера