Eмисия новини
от 17.00 часа

MPJ: Marrëdhëniet me Ballkanin Perëndimor nuk duhet të kufizohen vetëm në zgjerim

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev priti ambasadorët e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe të ngarkuarin me postin Shef të Përfaqësisë së Komisionit Evropian në Bullgari. Ministri i njohu diplomatët e huaj me situatën rreth..

18.11.21 19:11 |

Nikollaj Mlladenov ka pasur një kompani të padeklaruar ofshore

Ish-ministri i jashtëm dhe diplomat pas vitit 2013 nga OKB-ja Nikollaj Mlladenov është bullgari i dytë që u zbulua nga hetimi “Pandora Papers”. I pari ishte ish-deputeti i Lëvizjes për të Drejtat dhe Liritë Deljan Peevski. Kompania e..

07.10.21 13:32 |

Bullgarët dhe spanjollët nderojnë Julio Palencia

Sot Ambasada e Spanjës në Bullgari prezanton një botim jashtëzakonisht interesant, të titulluar “Nëpër gjurmët e një diplomati spanjoll në Sofje: Julio Palencia. Itinerari dhe pasqyra e marrëdhënieve diplomatike midis Spanjës dhe Bullgarisë”...

22.06.21 14:55 |
Atanas Krëstin

Rusia shpalli një diplomat bullgar persona non grata

Sot, Ambasadori i Bullgarisë në Moskë Atanas Krмstin ishte i ftuar në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse, ku u informua se një diplomat nga Ambasada Bullgare është e shpallur persona non grata. Siç njoftn Ministria e..

26.05.21 14:55 |
Atanas Krëstin

Dy diplomatë bullgarë në Moskë u shpallën persona non grata

Ambasadori Bullgar në Moskë Atanas Krëstin u thirr në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse. Diplomatit iu dorëzua një notë për masa përgjegjëse pas vendimit të Sofjes për ekspulsimin e dy diplomatëve rusë. Këtë e njoftoi Agjencia Ruse..

20.04.21 14:09 |
Maria Zaharova

Rusia rezervon të drejtën të veprimeve reciproke ndaj Bullgarisë

Rusia rezervon të drejtën për masa reciproke në lidhje me diplomatët rusë në Sofje të shpallur persona non grata nga Bullgaria. Këtë e tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Ruse Maria Zaharova. Sipas saj, autoritetet bullgare po bëjnë një..

23.03.21 17:16 |
Bojko Borisov dhe Eleonora Mitrofanova

Kryeministri Bojko Borisov u takua me ambasadoren ruse Eleonora Mitrofanova

Kryeministri Bojko Borisov u takua me Ambasadoren e Rusisë në Bullgari Eleonora Mitrofanova në lidhje me fillimin e mandatit të saj në Sofje. Gjatë bisedimeve të tyre në Këshillin e Ministrave, u diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe ekzistenca e..

23.03.21 15:51 |
Rajko Nikollov dhe Papa Gjon Pali II

Dojeni i diplomacisë Bullgare Rajko Nikollov u nda nga jeta

Dojeni i diplomacisë bullgare Rajko Nikollov vdiq sot në moshën 96 vjeç, njoftoi Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme. Nikollovi ishte ambasador shumëvjeçar i Bullgarisë në OKB në Gjenevë, në ish Jugosllavi dhe Itali. Ai ishte ndër ata që..

22.03.21 12:26 |

Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë marrëdhënie me Shtetet e Bashkuara

Edhe me administratën e re të Presidentit Joe Biden, Bullgaria do të vazhdojë të ndërtojë mbi atë që është arritur në vitet e fundit. Këtë e tha për BNT Ambasadori Bullgar në Uashington Tihomir Stojçev. “Ne filluam një dialog strategjik në..

20.01.21 09:27 |
Sofja para Çlirimit. Në mes – kisha “Shën Sofija”

Si Sofja u shpëtua nga zhdukja para 143 vjetëve

143 vjet më parë në prag të 4 janarit në kohën e Luftës Ruso Turke (1877-1878) Sofja ishte e kërcënuar të bëhej shkrumb e hi ndërsa popullsia e saj të masakrohej. Sidoqoftë një faktor i paparashikuar ndihmoi që kjo të parandalohet dhe qyteti të..

04.01.21 07:35 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР