Eмисия новини
от 16.00 часа

"Graf Ignatievo" – shtëpia e aviacionit luftarak

6 maji është dita e trimërisë dhe festa e ushtrisë bullgare. Mirëpo, për të dytin vit radhazi pandemia Covid-19 prishi një traditë që daton që në vitin 1993. Megjithatë, do të zhvillohet një demonstratë e fuqisë ushtarake, edhe pse pa publik. Në..

06.05.21 06:15 |

Verka Siderova: “Jeta të mëson gjithçka”

Është një privilegj ta njohësh Verka Siderovën , është një nder i madh të jesh mysafir në shtëpinë e saj, është një lumturi të shijosh këngët e saj, të cilat i ngrohin zemrat e disa brezave të bullgarëve. Emri i saj është në librat shkollorë..

26.04.21 13:39 |
Lili Ivanova

Gëzuar Ditëlindjen, Lili Ivanova!

Në të vërtetë nuk ka asnjë artist tjetër me një biografi të tillë në historinë e muzikës pop bullgare. Karriera e Lili Ivanovës filloi në fillim të viteve 60 të shekullit XX, pra ajo gëzon fansat e saj tashmë gjashtë dekada. Një vajzë e lindur në..

24.04.21 14:56 |

30 vjet nga paraqitja e toto-milionerit të parë në Bullgari

Gjatë vitit 1957 është krijuar totalizatori sportiv Bullgar me idenë, që përmes organizimit të lojërave të lotarisë dhe të basteve sportive, të mund të ndihmojë edukimin fizik dhe sportin tek ne. Kurse historia e toto /lloto/ milionerëve bullgarë..

10.04.21 08:30 |

Park natyror propozon itinerare për birësim

Shtigjet turistike në Pllajën e Shumenit po kërkojnë përkrahës. Iniciativa “Bëhu përkrahës” është në lidhje me ditëlindjen  e Parkut Natyror ”Pllaja e qytetit Shumen” - 5 shkurt 1980. Në territorin e tij ka 7 itinerare kryesore për ecje, katër..

13.02.21 07:25 |
Hristo Botev

Po festojmë lindjen e poetit dhe revolucionarit të madh bullgar Hristo Botev

Më 6 janar festohen 173 vjet nga lindja a Hristo Botevit. Poeti, publicisti dhe revolucionari i madh bullgar ka lindur në Kallofer (Bullgari Jugore) në vitin 1848 në familjen e një prej mësuesve të njohur të Rilindjes Botjo Petkov. Devotshmëria e..

06.01.21 11:06 |

88 sofjanas do të festojnë jubile 100 vjeçar gjatë Vitit të Ri

Banorët e Sofjes, të cilët sivjet do të festojnë njëqind vjet do të jenë dy herë më shumë në krahasim të vitit të kaluar, njoftoi Bashkia e Kryeqytetit. Derisa gjatë vitit të kaluar 49 veta kanë arritur 100 vjet, tani 88 gra dhe burra..

03.01.21 13:32 |

Trajneri më i suksesshëm bullgar i futbollit mbushi 75 vjeç

Trajneri i skuadrës kombëtare bullgare të futbollit Dimitër Penev festoi jubileun e tij të 75-të. “Të jesh trajner i mirë është një gërshetim mes praktikës së futbollit dhe aftësisë për të dëgjuar dhe për të parë” – vuri në dukje para BNR-së..

13.07.20 10:22 |

Me rastin e ditëlindjes së vet Kryeministri kontrolloi ndërtimin e autostradës “Hemus”

Me rastin e ditëlindjes së vet të 61-të Kryeministri Bojko Borisov kontrolloi ndërtimin e segmentit të ri të autostradës “Hemus”, e cila do të lidhë Sofjen dhe Varnën. E shoqëruan Ministri i Financave Vlladisllav Goranov dhe Zëvendësministri i..

13.06.20 12:11 |

Rajna Kabaivanska: Çdo një çast në skenë është plot lumturi

Më 15 dhjetor 2014 primadona operistike Rajna Kabaivanska feston ditëlindjen e saj të 80-të. Me këtë rast Universiteti i Ri Bullgar organizoi disa ngjarje. Rajna Kabaivanska është doktore nderi i këtij universiteti dhe në të ajo ka klasa mjeshtërore...

15.12.14 09:00 |
Всички новини: днес | вчера