Eмисия новини
от часа

Kryeministri po heton pse vonohet dorëzimi i karburantit bërthamor amerikan

Vendet e tjera të BE-së tashmë diversifikuan me sukses furnizimet e tyre energjetike, Bullgaria po përpiqet të arrijë në mënyrë që të garantojë sigurinë energjetike të qytetarëve të saj, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov në një takim me..

27.07.22 15:04 |
Kirill Petkov dhe Illham Aliev

Kiril Petkov: Bullgaria dhe Azerbajxhani - një urë për diversifikim më të madh të energjisë

Është koha që miqësia mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit të bëhet urë për diversifikim më të madh të energjisë, tha Kryeministri i dorëhequr Kirill Petkov në një intervistë për agjencinë e lajmeve azerbajxhanas “Trend”. Ai tha se interkonektori..

26.07.22 14:52 |

Infrastruktura lejon diversifikimin energjetik të Bullgarisë dhe Ballkanit

“Mund të jemi optimistë për dekadën e ardhshme nëse marrim parasysh mësimet e 10 viteve të fundit”, tha Kryeministri KirilL Petkov në diskutimin “Dekada e Humbur?” në kuadrin e Takimit Vjetor të Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Sipas Petkov,..

25.05.22 18:36 |
Kryeministri Kirill Petkov

Sipas Kryeministrit, lufta kundër korrupsionit kufizon ndikimin rus

Kryeministri Kirill Petkov, i cili mori pjesë në mëngjesin e biznesit të organizuar nga Dhoma Amerikane e Tregtisë në Bullgari, ka uruar që Bullgaria të bëhet portal i investimeve amerikane në Evropë. Petkov falënderoi miqtë nga Shtetet e..

19.05.22 12:00 |
Rumen Radev

Gjermania ka nevojë për hidrogjen - Bullgaria mund ta prodhojë atë

Gjermania, si industria kryesore e Evropës, ka nevojë për shumë hidrogjen në të ardhmen dhe Bullgaria mund të prodhojë hidrogjen “të gjelbër”, tha Presidenti Rumen Radev gjatë një vizite në qytetin verior gjerman Hamburg. Sipas kreut të..

17.05.22 19:28 |

Rumen Radev përshëndeti gatishmërinë e Nigerisë për furnizim me gaz dhe naftë

“Nigeria është partneri tradicional tregtar dhe ekonomik i Bullgarisë në Afrikën në jug të Saharës.” Kështu deklaroi Ministrja e Punëve të Jashtme Teodora Gençovska para homologut të saj nigerian Joffrey Onieama, i cili ndodhet për vizitë zyrtare..

12.05.22 18:21 |

Parametrat e furnizimeve të njoftuara me gaz nga Shtetet e Bashkuara nuk janë të qarta

Çdo përpjekje për të diversifikuar furnizimin me gaz duhet të mbështetet, tha Presidenti Rumen Radev në një koment për furnizimet e gazit të lëngshëm natyror për Bullgarinë, të rënë dakord gjatë vizitës së Kryeministrit Kirill Petkov në Shtetet..

11.05.22 14:56 |
Kirill Petkov dhe Kamala Harris

Bullgaria pret gaz nga SHBA me çmime më të ulëta se ato të Gazpromit

Në Uashington, Kryeministri Kirill Petkov u takua me Nënpresidenten e SHBA-së Kamala Harris. “Ne kemi konfirmuar partneritetin strategjik midis Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara dhe angazhimin tonë për të diversifikuar furnizimet..

11.05.22 09:14 |
Kirill Petkov

ShBA-ja përkrahin prioritetet e qeverisë së re bullgare

Kryeministri Kirill Petkov bisedoi në telefon me sekretarin e shtetit të ShBA-së Antëni Blinken. Ai e uroi Petkovin për formimin e suksesshëm të qeverisë së re. Blinken shprehu mbështetjen e ShBA-së për prioritetet e kabinetit të ri për..

17.12.21 09:25 |

Bojko Borisov: Ndërlidhësi me Greqinë duhet të jetë gati deri në fund të vitit

Kryeministri Bojko Borisov kërkoi që interkonektori i gazit me Greqinë të jetë gati që këtë vit. Ai inspektoi ndërtimin e objektit dhe evidentoi se projekti vonon. Borisov vuri në dukje se diversifikimi i furnizimeve me gaz varet nga ky ndërlidhës,..

18.02.21 16:26 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера