Eмисия новини
от 18.00 часа

Emigrantë të paligjshëm u kapën në një lagje periferike të Sofjes

11 emigrantë të paligjshëm nga Siria u arrestuan pranë lagjes Vlladaja të Sofjes pas një ndjekjeje policore natën e 24 majit. U ndaluan edhe dy serbë - një shofer dhe shoqëruesi i tij, të cilët po ngisnin një furgon në të cilin ndodheshin emigrantët...

24.05.23 13:42 |

Mbishkrimi më i vjetër cirilik në botë daton nga viti 921 dhe u zbulua në një manastir shkëmbor afër fshatit bullgar Krepça

Lart mbi rrugën automobilistike për në fshatin Krepça të Bullgarisë Verilindore ndodhet një manastir i gdhendur në shkëmb. E themeluar në shekujt IX - X, ai është një nga banesat shkëmbore më të hershme në territorin e Bullgarisë. Uzbulua nga..

24.05.23 07:20 |

Nikollaj Millkov dorëzoi letrat e tij kredencialet si përfaqësues i përhershëm në NATO

Përfaqësuesi i përhershëm i Bullgarisë në NATO, Nikollj Millkov, i dorëzoi letrat kredenciale sekretarit të përgjithshëm të Aleancës, Jens Stoltenberg, njoftoi Ministria e Jashtme. Pas ceremonisë, ambasadori Millkov theksoi sfidat komplekse me të..

09.05.23 18:32 |

Një rojtar hidhet në gjyq për rrjedhjen e dokumenteve të klasifikuara nga Pentagoni

Agjentët e FBI-së arrestuan Xhack Tejshejra, një roje në Gardën Kombëtare të Forcave Ajrore të SHBA-së. I riu dyshohet se ka zbuluar dokumente dhe plane ushtarake top-sekret lidhur me luftën në Ukrainë, për të cilat do të dalë para një gjykate..

14.04.23 10:33 |

Vështirësi në vërtetimin e origjinës bullgare ndalon aplikantët për shtetësi

Gjithnjë e më pak maqedonas duan të bëhen shtetas bullgarë në 3 vitet e fundit. Arsyeja nuk është aq në marrëdhëniet e ndërlikuara dypalëshe, por në ndryshimet ligjore të vendosura nga Sofja. Në vitin 2019 janë hapur 10 688 dosje për aplikimet e..

13.03.23 12:49 |

109 mijë persona nuk kanë dokument personal

Mbi 109 000 persona në vendin tonë nuk kanë dokument identiteti, njoftoi avokatja Diana Dragieva nga Programi i Mbrojtjes Ligjore të Komitetit Bullgar të Helsinkit. Adresat e qindra personave fshihen nga regjistri me heqjen e ndërtimeve pa leje dhe kur..

13.12.22 11:06 |
Universiteti Shtetëror i Taraklisë

Bullgarët në Moldavi bënë thirrje për ruajtjen e Universitetit Taraklia

Bullgarët në Moldavi u bënë thirrje Presidentëve të Bullgarisë dhe Moldavisë, Rumen Radev dhe Maja Sandu, që të ruajnë Universitetin e Taraklisë. Dokumenti u miratua unanimisht në një mbledhje të jashtëzakonshme të bullgarëve në Moldavi në sallën e..

06.07.22 16:41 |

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit për propozimin e Presidencës franceze për Maqedoninë e Veriut

Këshilli i Ministrave miratoi pozitën e vendit tonë për propozimin e Presidencës franceze për qëndrim të përbashkët të Bashkimit Evropian për fillimin e negociatave me Republikën e Maqedonisë së Veriut.Ajo i përgjigjet vendimit të Kuvendit..

29.06.22 18:27 |

Bullgaria dhe Greqia certifikuan lidhjen e re dypalëshe të gazit

Rregullatorët bullgarë dhe grekë të energjisë certifikuan ndërlidhjen e gazit të kompanisë IGB. Shfrytëzimi komercial i interkonjektorit do të fillojë pas datës 1 korrik 2022. Objekti ka një rëndësi strategjike dhe lejon lidhjen e sistemeve të..

26.05.22 13:02 |

Kiril Petkov: Dialogu konstruktiv është i rëndësishëm për Bullgarinë dhe Maqedoninë e Veriut

Kryeministri bullgar Kirill Petkov nuk u angazhua me afatet për heqjen e vetos bullgare për fillimin e bisedimeve të Republikës së Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE. Ai e tha këtë pas takimit të mbrëmshëm në Romë me Kryeministrin e fqinjit..

24.05.22 11:37 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна