Eмисия новини
от 14.00 часа
Agnell Kunçev

Vaksinimet do të vazhdojnë gjatë festave të krishtere

Lidhur me serinë e festave të ardhshme të krishtere, Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Doc. Angell Kunçev u bëri thirrje njerëzve të mos harrojnë për respektimin e masave antiepidemike. Ai shpjegoi për Nova TV se faza e parë dhe e dytë e..

23.04.21 13:14 |

Pas dozës së parë të AstraZeneca e dyta mund të jetë Pfizer

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret te gratë nën 65 vjeç me rrezik në rritje të trombozës dhe / ose një anamnezë të trombocitopenisë. Një vendim i tillë u mor nga Shtabi Kombëtar i Vaksinimit, njoftuan në një konferencë për shtypin Ministrin e..

19.04.21 17:14 |
Bogdan Kirillov

Gjithnjë e më shumë bullgarë duan të vaksinohen

Përderisa në tetor dhe nëntor ata që dëshironin të imunizoheshin kundër Covid-19 në Bullgari ishte vetëm 20 për qind, tani numri i tyre u dyfishua dhe 40 për qind e njerëzve synojnë të vaksinohen. Këtë e tha para bTV Bogdan Kirillov, drejtor i..

26.03.21 14:29 |
Angell Kunçev

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor në kushtet e një pandemie

Nuk ka rrezik për procesin zgjedhor nëse ndiqen masat antiepidemike. Këtë e tha në një brifing Kryeinspektori Shëndetësor Shtetëror Angell Kunçev. Deri më tani, më shumë se 24 000 anëtarë të komisioneve zgjedhore janë vaksinuar dhe vaksinimet do të..

18.03.21 15:36 |

Bullgaria dëshiron një vendim mbi vaksinat përpara mbledhjes së Këshillit Evropian

Ne po propozojmë një mekanizëm kompensimi për ndarjen e vaksinave kundër Covid-19 në BE për frymë të popullsisë dhe me dozat shtesë të siguruara për të kompensuar ato nja dhjetë vende që kanë më pak vaksina. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në..

17.03.21 13:14 |

Pritet një numër të mjaftueshëm vaksinash për të rifilluar imunizimin

21 060 doza të vaksinave Pfizer mbërritën në Bullgari, tha për Nova TV Bogdan Kirillov, drejtori i Agjencisë Bullgare të Barnave. “Më 19 mars do të furnizohen 33 600 doza të tjera të vaksinës Moderna. 51 060 doza të tjerë priten pas 21 marsit...

15.03.21 10:16 |

Kancelari austriak tha se Bullgaria u privua nga vaksinat në BE

Krahasuar me popullsinë e saj, Malta do të marrë 3 herë më shumë vaksina sesa Bullgaria deri në qershor. Holanda do të marrë dy herë më shumë se Kroacia. Malta dallohet me një numër të madh të vaksinave, Bullgaria - me një të vogël. Këtë e deklaroi..

12.03.21 16:42 |
Prof. Todor Kantarxhiev

Asnjë version brazilian, afrikano-jugor ose nigerian i Covid-19 nuk është zbuluar tek ne

Mbi 85 për qind e viruseve që qarkullojnë në vendin tonë janë nga lloji britanik i koronavirusit, tha para BNT Prof. Todor Kantarxhiev, drejtor i Qendrës Kombëtare të Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare. Deri më tani, asnjë mutacion brazilian,..

08.03.21 11:27 |

Një sasi e re e vaksinave Pfizer/BioNTech u furnizua në Bullgari

21 060 doza të vaksinës Pfizer/BioNTechmbërritën në Bullgari këtë mëngjes. Ky është furnizimi i dytë nga një total prej pesë që priten në mars, tha Bogdan Kirillov, drejtor i Agjencisë Bullgare të Barnave. Ai shtoi se kompania tashmë ka konfirmuar..

08.03.21 10:16 |
Zheni Naçeva

Punohet me ngut për certifikatën e vaksinimit

Të gjitha furnizimet e vaksinave janë planifikuar ashtu që të sigurojnë rivaksinim për imunizimet e dozës së parë. Para Radios Kombëtare Bullgare, Zëvendës Ministrja e Shëndetësisë Zheni Naçeva sqaroi se pavarësisht nga vaksina, sistemi elektronik..

07.03.21 12:24 |
Всички новини: днес | вчера