Eмисия новини
от 13.00 часа

Ambientalistët brohorisnin “Mafia” para Ministrisë së Mjedisit dhe Ujërave

Eko-aktivistët e koalicionit "Për të mbetur natyra në Bullgari" protestuan para Ministrisë së Mjedisit dhe Ujërave, duke i pritur zyrtarët me thirrjet "Mafia". Shkaku i pakënaqësisë së tyre u bë mungesa e vullnetit nga ana e shtetit për ruajtjen e..

18.10.22 11:43 |

Prezantojnë ekonominë e gjelbër në Panairin Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv

Ekonomia e gjelbër me elementët e saj më thelbësorë – efikasitetin e energjisë, elektromobilet, shtëpitë inteligjente dhe digjitalizimin – do të prezantohet në Panairin Ndërkombëtar Teknik në qytetin Plovdiv nga 19 deri më 24 shtator. Kompanitë..

16.09.22 18:37 |

“Uzana Poljana Fest” tërheq adhuruesit e natyrës

Emocione të jashtëzakonshme në natyrë në kulmin e verës premton festivali ekologjik, i cili është bërë traditë, në zonën Uzana afër qytetit Gabrovo të Bullgarisë Qendrore. Një mirëseardhje e ngrohtë për të gjithë për të cilët komunikimi me..

22.07.22 09:49 |

Organizata nga 10 qytete themeluan shoqatën kombëtare "Merre frymë, Bullgari"

Përfaqësuesit e shoqatave civile nga Sofja, Plovdiv, Ruse, Devnja, Bllagoevgrad, Veliko Tërnovo, Dimitrovgrad, Pernik, Pavlikeni dhe Suhindoll kanë themeluar shoqatën kombëtare për ajër të pastër "Merre frymë, Bullgari", njofton BTA. Shoqata do të..

20.06.22 17:21 |

Në mal në vend se në det - përse të zgjedhim një pushim në qytetin Trojan këtë verë

Gjatë muajit maj bashkia e qytetit Trojan ka llogaritur një prani të fortë turistike. Duke gjykuar në bazë të rezervimeve paraprake, gjatë muajve të ardhshëm në malin Stara Pllanina në rajonin e qytetit Trojan pritet një sulm edhe më i madh, mësojmë..

20.06.22 13:05 |

Kufizimet për turbinat me erë pranë Detit të Zi zotoi ministri i ekologjisë

Ministria e Mjedisit do të vendosë kufizime për vendosjen e turbinave me erë pranë Detit të Zi. Këtë e tha Ministri i Mjdeisit Borisllav Sandov dhe saktësoi: “Ne jemi “për” energjinë e erës, por “kundër” që turbinat të jenë në rrugën e migrimit Via..

06.06.22 16:51 |

“Poeti i vertikalit” Antoan ljo Menestrell me një shfaqje spektakolare në Sofje

Sofja prapë është organizatore e festivalit për sporte ekstreme dhe filma, turizëm, ekologji dhe aktivitete në natyrë   “Ditë të sfidave”. Pas një pauze dyvjeçare, për shkak të pandemisë Covid, programi zyrtar i edicionit të 16-të fillon më 29 dhe..

28.03.22 07:15 |

Pasojat për Bullgarinë nga Kanali i Stambollit janë të paqarta

Që para zgjedhjeve formacionet patriotike bullgare ngritën pyetjen nëse shteti është i interesuar për pasojat për vendin tonë nga ndërtimi i Kanalit të Stambollit në Turqi. Objekti do të ndodhet 220 km. larg kufirit bullgar dhe do të..

14.12.21 11:30 |

Sofja zuri vendin e dytë në konkursin "Kryeqyteti i Gjelbër i Evropës" për vitin 2023

Kryeqyteti bullgar Sofja u rendit i dyti në konkursin "Kryeqyteti i Gjelbër i Evropës" për vitin 2023, duke ia lënë vendin e parë kryeqytetit estonez të Talinit. Zëvendëskryetarja e bashkisë Desisllava Bileva komentoi se Sofja ka përmirësuar..

13.09.21 08:36 |

Një grua bullgare u mëson fëmijëve në Francë të kujdesen dhe të duan natyrën

Qytet diellor në zemër të Francës, katedrale me kulla me majë dhe shtëpi të vogla për një familje me oborre të renditura, ky është qyteti Clermont Ferrand i cili pushton zemrën e një bullgareje dhe ajo jeton aty dhe jep mësim më shumë se 10 vjet...

12.03.21 07:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера