Eмисия новини
от 08.00 часа

Ekologë hulumtojnë sjelljen dhe popullatën e delfinëve në Detin e Zi

Studimi i dytë i këtij viti mbi popullsinë e delfinëve në Detin e Zi është duke u zhvilluar. Sondazhi përgjatë bregut jugor të Detit të Zi tashmë është drejt fundit dhe në gusht, nëse moti është i favorshëm, do të bëhet edhe përgjatë bregdetit tonë..

31.07.22 07:20 |

Lufta në Ukrainë kërcënon delfinët në Detin e Zi

Numri i delfinëve të ngordhur dhe të hedhur të gjallë në breg po rritet, tha para BNR-së Dimitër Popov nga projekti për ruajtjen e cetaceve në Bullgari pranë Organizatës Joqeveritare “Ballkan të Gjelbër”. E tillë është situata jo vetëm në Bullgari,..

14.06.22 09:48 |

Antarktida dhe banorët e saj të padukshëm nxisin interesin e shkencëtarëve të rinj bullgarë

Antarktida frymëzoi shumë zbulime gjeografike në të kaluarën. Antarktida është një rajon që përfshin kontinentin e Antarktidës dhe ujërat dhe territoret ishullore të Oqeanit Jugor, ose rreth 20 për qind të Hemisferës Jugore. Bullgaria vendosi një..

26.05.22 13:53 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера