Eмисия новини
от 05.00 часа

Eksploruesit polarë bullgarë u kthyen në shtëpi

Me fluturim nga Parisi, pjesëmarrësit në Ekspeditën e 29-të Antarktike Bullgare deri në ishullin Livingstën u kthyen në Bullgari. Kjo ndodhi gati një muaj me vonesë pas një sëmundjeje koronavirus të anëtarëve të ekuipazhit të anijes kiliane..

19.04.21 18:57 |

Eksploruesit polarë bullgarë tashmë po udhëtojnë në Antarktidë

Të gjashtë eksploruesit polarë bullgarë nga Ekspedita e 29-të Kombëtare Antarktike lundruan nga porti i qytetit kilian Punta Arenas herët këtë mëngjes, njoftoi BTA. Udhëheqësi i ekspeditës, Prof. Hristo Pimpirev , njoftoi se të gjithë janë mirë me..

21.02.21 13:14 |
Baza

Niset ekspedita e 29 bullgare për në Antarktidë

Sot, më 30 janar, niset ekspedita e 29 bullgare për në Antarktidë . Për shkak të pandemisë përbërja e saj është e kufizuar deri më 6 veta të nevojshëm për mirëmbajtjen e bazës “Shën Klementi i Ohrit” në ishullin Livingston. Pa banues atje..

30.01.21 09:54 |

Ia dorëzuan flamurin bullgar ekspeditës së re në Antarktidë

Më shumë se tri dekada shkencëtarët dhe studiuesit bullgarë hapin dyert e diturisë, tha Presidenti Rumen Radev në përshëndetjen e tij ndaj pjesëmarrësve në ekspeditën e 29 bullgare në Antarktidë. Ceremonia e dorëzimit të flamurit kombëtar..

29.01.21 17:13 |
Anija kërkimor-shkencore spanjolle “Esperides”

Covid-19 shtyu udhëtimin e ekspeditës bullgare për në Antarktidë

Ekspedita e 29-të bullgare për në Antarktidë u shty një ditë para nisjes së planifikuar të eksploruesve tanë. 6 shkencëtarë bullgarë duhej të niseshin për në kontinentin e akullt dhe më saktë për në ishullin Livingstën ku është baza jonë, më 12..

11.01.21 13:58 |
Baza bullgare në ishullin Livingstën

Një ekspeditë e re bullgare deri në Antarktidë në kushtet e koronavirusit

Një grup prej gjashtë eksploruesve polarë bullgarë po bëhet gati të niset për në kontinentin e akullt më 12 janar. Baza jonë gjendet në ishullin Livingstën, të vendosur në pjesën perëndimore të kontinentit. Por, sivjet profesori Hristo Pimpirev, i..

10.01.21 07:15 |

Bullgarët me projekte novatore në Antarktidë

Radio Bullgaria tashmë ju tregoi për muzikantët bullgarë Teodosij Spasov dhe Hristijan Cvjatkov, të cilët realizuan incizimet e para muzikore në Antarktidë . Tani deshëm të përqendrojmë vëmendjen tuaj tek një lajm tjetër interesant që u përket studimeve..

18.02.20 16:05 |
Baza bullgare

Për në Antarktidë u nis ekspedita e 28-të bullgare

Grupi i parë i ekspeditës së 28-të bullgare në krye me profesorin Hristo Pimpirev u nis për në Antarktidë. Grupi i parë përbëhet nga 11 veta – logjistikë, të cilët do të shkrijnë bazën. Do të ndërtohet dhe një laborator i ri. Presidenti Rumen Radev i..

13.11.19 19:01 |

Një ekspeditë oqeanografike në Detin e Zi studion ndikimin e njeriut mbi ekosistemin detar

Anija rumune shkencore dhe kërkimore “Mare Nigrum” po zhvillon një ekspeditë oqeanografike në ujërat territoriale bullgare të Detit të Zi. Iniciativa është një pjesë nga projekti ndërkombëtar, qëllimi i të cilit është vlerësimi i gjendjes së..

29.09.19 09:05 |
Всички новини: днес | вчера