Eмисия новини
от 09.00 часа
Andrzej Duda dhe Rumen Radev

Rumen Radev dhe Andrzej Duda: BE-ja mund të përballet me krizën e migracionit nëse është e bashkuar

Bashkimi Evropian mund të përballet me krizën e migracionit vetëm nëse është i bashkuar dhe solidar. I tillë ishte qëndrimi i përbashkët i presidentëve të Bullgarisë dhe Polonisë, Rumen Radev dhe Andrzej Duda, të cilët zhvilluan sot një bisedë..

23.11.21 15:51 |

Shtetet e Bashkuara mund të heqin vizat jo-emigruese për bullgarët

Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë përfshirjen e Bullgarisë në një program i cili lejon që qytetarët ta vizitojnë vendin dhe të qëndrojnë atje deri në 90 ditë. Kjo u bë e qartë nga një deklaratë e Sekretarit Amerikan të Sigurisë Kombëtare, Alejandro..

27.10.21 09:21 |

Askund nuk mund të ndihesh aq mirë sa në shtëpi, në Bullgari

Më shumë se 360 000 bashkatdhetarë tanë jetojnë në Gjermani. Edhe pse i përafërt, ky numër tregon qartë se Gjermania është një nga vendet më të preferuara që strehon bullgarët dhe u jep atyre mundësinë për të filluar një jetë të re. Sigurisht,..

26.10.21 07:15 |
Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova theksoi se në përcaktimin e politikave të BE-së, fjalën vendimtare duhet të kenë qytetarët

Trajtimi i varfërisë në nivel evropian dhe kombëtar duhet të jetë një përparësi kryesore e Bashkimit Evropian, tha nënpresidentja Ilijana Jotova, në konferencën “BE: A do të arrijnë çarjet në fasadë deri në themel të ndërtesës”, organizuar nga Instituti..

14.09.21 18:46 |

Rënie e lehtë e fluksit të emigrantëve në kufirin me Turqinë

Në fillim të shtatorit, ka një rënie të lehtë të fluksit të emigrantëve në krahasim me gushtin, njoftoi Kryeministri Stefan Janev para Këshillit të Sigurimit pranë qeverisë. Qendrat e akomodimit të emigrantëve janë 70-75 për qind të mbushura...

09.09.21 14:51 |

Policia Kufitare ka parandaluar më shumë se 480 orvatje për kalimin ilegal të kufirit

Në dy ditët e fundit, Policia Kufitare ka ndaluar më shumë se 480 emigrantë për të kaluar në mënyrë ilegale kufirin tonë. Sipas dikasterit, 268 prej tyre u përpoqën të kalojnë kufirin bullgaro-turk, pjesa tjetër kufirin bullgaro-greke...

31.08.21 14:12 |
Georgi Panajotov

Nevojiten 4.2 milionë leva në muaj për mbrojtje efektive të kufirit

Ministrisë së Mbrojtjes i duhen 4.2 milionë leva në muaj për të përballuar presionin e emigrantëve, tha ministri Georgi Panajotov në parlament në përgjigje të një pyetjeje se çfarë fondesh shtesë nevojiten për të trajtuar krizën e emigrantëve...

20.08.21 13:34 |
Petër Todorov

Zjarret dhe emigrantët janë ndër prioritetet e sekretarit të ri të Ministrisë së Brendshme

Luftimi i zjarreve në pyje dhe menaxhimi i presionit të emigrantëve janë ndër prioritetet e Sekretarit të ri të Përgjithshëm të Ministrisë së Brendshme, Petër Todorov. Kjo u bë e qartë gjatë prezantimit të tij sot nga Ministri i Brendshëm Bojko..

09.08.21 16:43 |

Emigrantët bullgarë si ambasadorë shpirtërorë

21 maji është dita botërore e cila i kushtohet larmisë kulturore - ditë në të cilën përmes iniciativave të ndryshme tregohet ndjeshmëri, respekt dhe pranim i kulturave të ndryshme kombëtare. Në ditët tona ambasadorët më të fortë të kulturës..

21.05.21 09:10 |

Paratë nga bullgarët jashtë vendit po ulen

Paratë e dërguara në vend nga bullgarët jashtë shënojnë një ulje. Sipas Bankës Kombëtare Bullgare në dy muajt e parë të vitit 2021 transferimet e emigrantëve arritën në vetëm 24.8 milion euro. Për të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, kur bota..

22.04.21 11:16 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР