Eмисия новини
от 07.00 часа

Krasimir Baçev nga Çekia: Ka probleme në komunikimin me shtetin

“Unë nuk pushoj së punuari dhe së menduari për Bullgarinë, sepse merrem me transport autobusi dhe çdo ditë  jam në kontakt me dhjetëra bullgarë, të cilët udhëtojnë midis Çekisë dhe Bullgarisë.  Çdo ditë këtu vijnë njerëz, të dëshpëruar nga jeta të..

11.08.20 14:47 |

Qindra refugjatë nga Turqia iu drejtuan Bullgarisë dhe Greqisë

Mediat në Turqi njoftojnë se afro 300 emigrantë duke përfshirë gra dhe fëmijë iu drejtuan kufirit midis Bullgarisë dhe Greqisë në provincën Edrene. Ndër ta ka sirianë, iranianë, irakianë, pakistanezë, marokenë. Pasi më 27 shkurt 33 ushtarë turq vdiqën si..

28.02.20 12:48 |

Bullgaria dëshiron të kthejë punëtorët nga jashtë

Ekonomia bullgare ka nevojë për krah pune. Papunësia është mezi 3.7 për qind dhe siç thotë kryeministri Bojko Borisov, nuk punojnë vetëm ata, të cilët nuk dëshirojnë. Në të njëjtën kohë numri i njerëzve që braktisën vendin në kërkim të punës më..

21.11.19 13:43 |

“Streha Amtare” bashkon fëmijët bullgarë në Toronto me kulturën bullgare

Vallë, a mbani mend se si në fëmijëri me padurim pritni t’ju lexojnë përralla për vende të largëta me histori interesante, të cilat ju ndihmuan të zbuloni botën? Për nxënësit e mësueses Zheni Popova një vend i tillë i largët përtej maleve të shumta,..

21.05.17 15:15 |
Всички новини: днес | вчера