Bullgaria po planifikon projekte për 46 miliardë euro për të mbetur një lider energjetik në rajon

Në mbledhjen e sotme, Këshilli i Ministrave miratoi një vizion strategjik për zhvillimin e sektorit të energjisë elektrike në vend gjatë viteve 2023-2053. Strategjia synon që Bullgaria të mbetet lider në prodhimin dhe eksportin e energjisë elektrike në..

18.01.23 18:50 |

Bullgaria dhuroi gjeneratorë për bullgarët në Bollgrad

Ministri i Energjetikës Rosen Hristov dhuroi 18 gjeneratorë për qytetin ukrainas të Bollgradit , ku 70 për qind e popullsisë janë bullgarë etnikë. Sipas banorëve, në qytet ka vetëm dy orë energji elektrike në ditë, ndërsa në fshatrat e afërta nuk ka..

19.12.22 17:49 |

Po vazhdon ofensiva ruse në Ukrainën lindore

Përparimi i forcave ruse në Ukrainën lindore vazhdon, me luftime më të ashpra pranë Bahmut, rajoni i Doneckut, ku ushtria ruse po sulmon në mënyrë aktive. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës pretendon se ushtria ukrainase arriti..

09.12.22 10:35 |

Komisioni i Mbrojtjes diskuton listën e armëve për Ukrainën

Në një mbledhje të mbyllur në Kuvendin Popullor, Komisioni i Mbrojtjes do të diskutojë vendimin për dërgimin e ndihmës ushtarake në Ukrainë. Lista e ndihmave ushtarake është konfidenciale, por pak ditë më parë ministri i ekonomisë dhe industrisë..

08.12.22 10:27 |

Për shkak të mungesës së energjisë elektrike, Ukraina pezullon operacionet e planifikuara

SHBA as nuk i inkurajoi, as ndihmoi ukrainasit për të kryer sulme në territorin e Rusisë, tha Sekretari i Shtetit Anthony Blinken pas sulmeve kundër aeroporteve strategjike ruse. Ai ripohoi vendosmërinë e Uashingtonit për të siguruar që Kievi të ketë..

07.12.22 09:35 |

G7 po kërkon mënyra për të frenuar çmimet e naftës së papërpunuar ruse

G-7 po shqyrton mundësinë e kufizimit të çmimeve të naftës së papërpunuar ruse, të transportuar nga deti, në diapazonin 65-70 dollarë për fuçi, njoftoi BTA. Çështja u diskutua me përfaqësuesit e 27 vendeve të BE-së me idenë për të arritur një..

24.11.22 11:08 |

U kërkua nga ukrainasit në qytetet e mëdha të kursejnë energjinë elektrike

Presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të kufizojnë konsumin e energjisë elektrike, veçanërisht në Kiev, Odesa, Sumi dhe Vinica, njoftoi Reuters . Agjencia vëren se kjo ndodhi në një kohë kur Ukraina..

22.11.22 09:59 |

Përdoruesit familjarë mbeten në tregun e rregulluar edhe për 3 vite të tjera

Shumica në Kuvendit Popullor vendosi që konsumatorët familjarë të energjisë elektrike të mbeten në tregun e rregulluar të energjisë elektrike deri më 31 dhjetor 2025. Kjo praktikisht shtyn me 3 vjet kalimin e tyre në tregun e lirë të energjisë...

08.11.22 18:57 |
Nikollaj Millkov dhe Bujar Osmani

Shkëmbimi tregtar midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut tejkalon 1 miliard euro

Marrëdhëniet tona kaluan gjatë një periudhë të vështirë. Kemi interes të rikthejmë axhendën pozitive dypalëshe, tha ministri i jashtëm në detyrë Nikollaj Millkov pas takimit në Sofje me homologun e tij maqedonas Bujar Osmani. Doli që ekziston..

08.11.22 14:57 |

Një rrjedhje në sistemin e ftohjes së një gjeneratori vonon rifillimin e punës së bllokut të VI në Kozlloduj

Pas vënies në punë të bllokut të VI të Centralit Atomik elektrik “Kozlloduj”, u konstatua një rrjedhje në sistemin e ftohjes së gjeneratorit elektrik. Po kryhen teste për të përcaktuar shkakun e problemit, tha për bTV ministri i energjetikës Rosen..

31.10.22 10:34 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна