Eмисия новини
от 02.00 часа

Sofja po punon në mënyrë aktive për të pritur konferencën e ardhshme për klimën

Bullgaria aplikoi për të pritur Konferencën e 29-të të OKB-së për Klimën në vitin 2024. Presidenti Rumen Radev prezantoi kandidaturën e vendit gjatë pjesëmarrjes së tij në Samitin e Klimës në Sharm el-Shejh. “Bullgaria ka kushte të shkëlqyera për..

09.11.22 10:02 |

Rusia vazhdon të përparojë drejt Doneckut, ndërsa Ukraina drejt Hersonit

Rusia dëshiron të vazhdojë ofensivën e saj përtej rajonit të Doneckut, por forcat tona nuk do ta lejojnë atë, tha presidenti ukrainas Vollodimir Zelenski. Pikat kryesore të konfliktit në rajonin e Doneckut janë afër qyteteve Bahmut, Soledar dhe..

09.11.22 09:46 |

Bulgaria mund të jetë liderë në prodhimin e hidrogjenit të gjelbër

Kalimi drejt neutralitetit klimatik duhet të jetë i menduar mirë, i qetë, i drejtë nga pikëpamja sociale dhe ekonomike, në mënyrë që të rrisë mirëqenien e njerëzve, jo ta zvogëlojë atë. Këtë e deklaroi presidenti Rumen Radev para gazetarëve në Egjipt,..

07.11.22 17:41 |
Nikolla Stojanov

Duan të krijojnë zona industriale në qytetet më të vogla

Do të propozoj që masat për mbështetjen e biznesit të vazhdojnë deri në vitin 2023 dhe të hiqet zbritja për qytetarët në çmimin e karburanteve, sepse ata po bëhen më të lira. Këtë e tha para bTV, ushtruesi i detyrës së ministrit të ekonomisë,..

24.10.22 15:09 |
Presidenti Rumen Radev

Rumen Radev: Vendet e BE-së duhet të jenë në gjendje të përdorin burimet e tyre energjetike në mënyrë optimale

Në muajt kritikë të ardhshëm, është e nevojshme që vendet të ruajnë autonominë e tyre energjetike dhe të kenë mundësinë të përdorin në mënyrë optimale burimet e tyre energjetike në përputhje me kërkesat aktuale evropiane. Kështu deklaroi presidenti..

17.10.22 15:16 |

Qeveria propozon një mekanizëm për kompensimin e energjisë

Qeveria e përkohshme zhvilloi një mekanizëm kompensimi të energjisë në një projektligj për të zbatuar rregulloren evropiane për të trajtuar çmimet e larta të energjisë. Këtë e deklaroi zëvendëskryeministri për çështjet ekonomike Hristo Aleksiev në..

13.10.22 19:42 |

Indeksi i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind për muajin

Indeksi i përgjithshëm i çmimeve të prodhimit u rrit me 8.7 për qind në gusht 2022 krahasuar me muajin e mëparshëm, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Një rritje e konsiderueshme u regjistrua në prodhimin dhe shpërndarjen e..

30.09.22 19:02 |
Rosen Hristov

Bullgaria është për një tavan të çmimeve të të gjithë importeve të gazit në BE

Ministri i Energjetikës, Rosen Hristov, deklaroi se në Bullgari do të diskutohen masat për mbrojtjen e “Rrymës Turke” pas shpërthimeve të “Rrymës Veriore” 1 dhe 2. Pas mbledhjes së Këshillit të BE-së në Bruksel, Rosen Hristov deklaroi se..

30.09.22 17:57 |

24 janë pretenduesit për medaljen e artë nga Panairi Ndërkombëtar në Plovdiv

Gati 200 firma dhe kompani nga 12 vende demonstrojnë avantazhet dhe risitë e tyre konkurruese gjatë edicionit të 76-të të Panairit Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv. Mbi 60 për qind e pjesëmarrësve në ekspozitë janë kompani të huaja nga Rumania,..

19.09.22 12:27 |

Prezantojnë ekonominë e gjelbër në Panairin Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv

Ekonomia e gjelbër me elementët e saj më thelbësorë – efikasitetin e energjisë, elektromobilet, shtëpitë inteligjente dhe digjitalizimin – do të prezantohet në Panairin Ndërkombëtar Teknik në qytetin Plovdiv nga 19 deri më 24 shtator. Kompanitë..

16.09.22 18:37 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера