Eмисия новини
от 07.00 часа

Evitimi i ngacmimit shkollor - një çështje e praktikës së përditshme

E mërkura e fundit e muajit shkurt njihet si Dita e Bluzave Bojë Rozë dhe e drejton vëmendjen shoqërore drejt problemit me torturimin dhe ngacmimin në shkollë. “Ngacmimi është një nga shfaqjet emocionale në marrëdhëniet midis nxënësve, kurse në shkollë ka..

24.02.21 14:44 |

Tashmë 193 fëmijë morën përkrahje për mjekimin e tyre me mjete të fushatës “Krishtlindjet Bullgare 2020/21”

193 fëmijët e parë u mbështetën me fonde nga iniciativa bamirëse "Krishtlindjet Bullgare", fushata 2020/2021. Vlera totale e dhurimeve të marra arrin në 403 028,72 leva /mbi 200 000 euro/. Mjete për terapinë e tyre kanë marrë fëmijë me sëmundje..

23.02.21 13:33 |

Bullgaria e ndihmon procesin e mësimdhënies në rajonin e Korçës së Shqipërisë

Ambasadori bullgar Momçill Rajçevski i dorëzoi kryetarit të Shoqatës për Miqësi Bullgaro-Shqiptare Dhimitri Nikolla një dhuratë prej 85 tabletesh. Pajisjet janë siguruar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës e Republikës së Bullgarisë për shoqatat..

22.02.21 17:43 |

Si një super grup bullgar pushtoi rok-klasifikimet në Greqi dhe Portugali

Një këngë e grupit bullgar Intelligent Music Projekt kryesoi klasifikimet në tri radiostacione greke, kurse kiliani Ronald Ronnie Romero, vokalist dhe front men i formacionit, u bë numër një në Portugali. Në thelbin e këtyre ngjarjeve është..

18.02.21 08:05 |

1/6 e bullgarëve do të bëheshin prindër strehues, por me pagesë

63 për qind e bullgarëve nuk do të bëhen prindër strehues në asnjë rrethanë. Një në gjashtë do të pranonte një fëmijë në rrezik në shtëpi nëse do të merrte një pagë dhe mbështetje fëmijësh nga shteti. Këtë e tregojnë të dhënat e një sondazhi të..

15.02.21 11:50 |

Presidenti ndaj Kryeministrit: “Ky është teatër për njerëz naivë”

“Ky është teatër për njerëz naivë. Unë e di shumë mirë nga vijnë sulmet kundër meje dhe familjes sime".  Kështu Presidenti Rumen Radev komentoi thirrjen e Kryeministrit Bojko Borisov për të mos i futur fëmijët në politikë. Kryeministri e bëri..

14.02.21 15:24 |

Në Bashkinë e Elbasanit të Shqipërisë u paraqit një projekt studimor për arsimin gjithëpërfshirës financuar nga Bullgaria

Në Elbasan u zhvillua takimi përfundimtar në kuadrin e projektit “Edukimi për të gjithë”, financuar me mjete të Ndihmës Zyrtare për Zhvillim, në të cilin u prezantua edicioni "Barrierat e Edukimit Gjithëpërfshirës në Bashkinë Elbasan”. Në..

10.02.21 17:19 |

Nisma Bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” ndihmoi 500 fëmijë

Më shumë se 940 000 euro u mblodhën nga Nisma Bamirëse “Krishtlindjet Bullgare” te shkurti. Kjo u raportua në takimin midis Presidentit Rumen Radev dhe Këshillit të Ekspertëve të nismës së bamirësisë, e cila është nën patronazhin e kreut të shtetit,..

08.02.21 18:27 |

Plovdivi tërheq fëmijët me vizita falas në muzetë e tij

Gjatë fundjavave të shkurtit, muzetë e Plovdivit dhe Galeria e Arteve e Qytetit do të jenë falas për fëmijët. Do të ketë atelie krijuese, lojëra argëtuese dhe leksione kudo. Nisma e Bashkisë së Plovdivit përfshin Departamentin e Fëmijëve të..

06.02.21 13:26 |

Të dhëna shqetësuese për pandeminë në Sofje

Sofja hyri përsëri në zonën e kuqe për sa i përket numrit të njerëzve të infektuar me koronavirus. Situata po bëhet alarmante dhe e tensionuar. Ka një rritje graduale të shtrimeve në spital, tha drejtori i Inspektoratit Shëndetësor të Sofjes Danço..

03.02.21 13:16 |
Всички новини: днес | вчера