Eмисия новини
от 03.00 часа

“Pirini Këndon” aty ku takohen malet Rilla dhe Pirin

Mbi 1500 pjesëmarrës nga komunat jugperëndimore të Bullgarisë do të mbledhë Tubimi Folklorik “Pirini Këndon” më 30 dhe 31 korrik. Në këtë mënyrë në zonën Predell ku preken rrëzat e maleve Rilla dhe Pirin do të festohet 60-vjetori i edicionit të parë..

30.07.22 10:40 |

Bullgaria fitoi medaljen e dytë në Festivalin Olimpik Evropian në Sllovaki

Në Festivalin Olimpik Evropian për Rininë që po vazhdon në qytetin sllovak Banska Bistrica, Iren Sarëbojukova fitoi medaljen e bronztë në kërcimin së larti. Atletja 16-vjeçare fitoi medaljen me rekordin më të mirë personal prej 1.80 metrash...

29.07.22 18:48 |

“Uzana Poljana Fest” tërheq adhuruesit e natyrës

Emocione të jashtëzakonshme në natyrë në kulmin e verës premton festivali ekologjik, i cili është bërë traditë, në zonën Uzana afër qytetit Gabrovo të Bullgarisë Qendrore. Një mirëseardhje e ngrohtë për të gjithë për të cilët komunikimi me..

22.07.22 09:49 |

Edicioni i parë i "Melodisë së ujit" mbështet krijimin e këngëve të reja bullgare

Konkursi i ri për këngë bullgare "Melodia e ujit" mbahet për herë të parë këtë vit. Juria profesionale tashmë ka akorduar 12 tituj, premierën e të cilëve publiku do ta duartrokit në gala koncertin e 15 korrikut në Teatrin Veror në qytetin..

15.07.22 16:00 |

Ditët më me vapë – një Festë e shumëpritur e Shëndetit në rajonin e Bankjës

Rajoni në afërsi të Sofjes – Bankja sivjet shënon Festat e Ujit Mineral dhe Jetëgjatësisë “Goreshljaci 2022” me një program të pasur kulturor. Vetë ditët e quajtur “goreshljaci”, dmth. ditët më me vapë, bien më 15, 16 dhe 17 korrik. Programi fillon..

15.07.22 10:05 |

Një festival pranë kalasë mesjetare Hisarllëka na çon në qytetin Kjustendill

Pas izolimit të gjatë, kufizimeve dhe mënyrës uniforme të sigurt të jetës Vera 2022 na provokon gjithnjë e më shumë ta transferojmë jetën tonë të përditshme në paragrafin pas Covid. Dhe pavarësisht nga fakti se pandemia na kujton seriozisht për..

15.07.22 07:15 |

Një dokumentar ukrainas fitoi Rodopi Film Fest

Filmi ukrainas "Terikoni" i regjisorit Taras Tomenko fitoi çmimin për filmin më të mirë ndërkombëtar me metrazh të plotë dhe çmimin special "Një vështrim i veçantë" në Festivalin për filma dokumentarë Rodopi Film Fest. Ne pamë shumë ushtarë -..

11.07.22 11:23 |
Kudaro nga filmi

Në Karlovi Vari u prezantua filmi bullgar “Një spital në provincë”

Filmi dokumentar "Një spital në provincë", me regji të Ilijan Metev, u përfshi në programin kryesor të Festivalit të 56-të Ndërkombëtar të Filmit në Karlovi Vari. Ai u prezantua nga i gjithë ekipi krijues, njofton Instituti Bullgar i Kulturës në..

07.07.22 15:03 |

Titujt e nxehtë të aksionit në edicionin e parë “Sveti Vllas Film Fest”

Nga 30   qershor deri më 2 korrik në pushimoren detare Sveti Vllas prezantohet edicioni i parë i festivalit të filmave “Sveti Vllas Film Fest”. Adhuruesit e zhanrit të kinemasë aksion mund të shijojnë një maratonë filmike treditore me nëntë nga..

30.06.22 06:15 |

Festivali i pare i Bukëve të Ritit pranë Danubit

Më 25 qershor mes rrënojave të kështjellës mesjetare Çerven në afërsi të qytetit Ruse do të mbahet Festivali i Bukës së Ririt, organizuar nga Muzeu Historik Rajonal në qytet. Pjesëmarrësit do të prezantojnë bukë rituale të cilat janë pjesë e pandarë e..

25.06.22 09:15 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера