Eмисия новини
от 21.00 часа

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev dërgoi urime për shëndet, dashuri dhe prosperitet

Pak minuta para fundit të vitit 2022, një vit plot kriza dhe sfida, presidenti Rumen Radev theksoi se “pikërisht në momentet e sprovave, kur ishte në rrezik jeta njerëzore dhe ndërgjegjja jonë, shoqëria tregoi ndjeshmëri dhe forcë shpirtërore,..

01.01.23 00:10 |

Çdo kryetar shteti lë gjurmë në fjalimin e Vitit të Ri drejtuar kombit

Fjalimet e krerëve të shteteve të botës për Krishtlindjet dhe Vitin e Ri janë një traditë që zgjat më shumë se 8 dekada, e nisur nga mbreti britanik George V në vitin 1932. Mbretëresha Elizabeth II bëri fjalimin e saj të parë për Krishtlindjet, e..

31.12.22 06:05 |

Kievi propozon një konferencë botërore për paqen në Ukrainë

Natën e së hënës, Rusia lëshoi 35 dronë të prodhuar nga Irani nga brigjet e detit Azov. Mbrojtja ukrainase rrëzoi 30 prej tyre, 9 - të neutralizuar mbi Kiev. Gjatë gjithë natës, raketa dhe topa rusë bombardonin rajonin e Dniepropetrovskut, raportoi..

19.12.22 09:42 |
Nadezhda Jordanova

Ambasadorët e Rusisë dhe Bjellorusisë mbeten pa ftesë për hapjen e Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor

Ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova dhe ambasadori ad interim i Bjellorusisë në vendin tonë Nikita Leshukov nuk do të marrin ftesa për hapjen e Legjislaturës së 48-të të Kuvendit Popullor më 19 tetor. Këtë e ka bërë të ditur Nadezhda Jordanova nga..

13.10.22 17:43 |
Presidenti Radev

Presidenti caktoi prioritetet e Bullgarisë në NATO

Pas dekadash të fokusimit në luftën kundër terrorizmit dhe ndërtimin e paqes larg rajonit të saj, tani NATO-ja po i kthehet misionit të saj të vërtetë për garantimin e sigurisë dhe integritetit territorial për vendet anëtare. Këtë e bëri të ditur..

29.06.22 13:23 |
Monumenti i Georgi Benkovskit, Koprivshtica

Në Koprivshtica shënojnë 146 vjetorin e Kryengritjes së Prillit

Më 30 prill mbushen 146 vjet nga shpallja e Kryengritjes së Prillit në qytetin Koprivshtica . Lidhur me këtë, kreu i shtetit Rumen Radev do të marrë pjesë në kremtimin solemn të përvjetorit në Sheshin “20 Prilli”, ndërsa në mbrëmjen në një..

30.04.22 08:25 |

Çifti presidencial Rumen Radev dhe Ilijana Jotova morën detyrën për mandatin e dytë

Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova morën sot detyrën për mandatin e tyre të dytë, me një ceremoni zyrtare në sheshin para Katedrales Patriarkale “Shën Aleksandër Nevski”. Tradicionalisht, që nga viti 1997, kur..

22.01.22 12:35 |

Presidenti Rumen Radev: Duhet të kemi ambicie të larta, të ëndërrojmë më me guxim dhe të dëshirojmë më shumë

Në fjalimin e tij tradicional të Vitit të Ri drejtuar popullit bullgar, Kreu i Shtetit Rumen Radev falënderoi të gjithë ata që në vitin 2021 “me fjalë të ndershme dhe guxim” mbrojtën të vërtetën dhe luftuan për drejtësi. Ai kujtoi se për Bullgarinë..

01.01.22 00:05 |

Presidenti Rumen Radev: Paraardhësit tanë zgjodhën që të ndërtojnë fatin e tyre së bashku si njerëz të lirë dhe të pavarur

Sot Veliko Tërnovo është qendra e festimeve kushtuar 113 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Festimi filloi me kremtimin e një liturgjie nga Mitropoliti Grigorij i Veliko Tërnovos në kishën "40 martirët e shenjtë ”. Rituali ushtarak..

22.09.21 13:01 |

Presidenti Rumen Radev para OKB: Sfidat globale të pashembullta kërkojnë veprim të përbashkët

Bullgaria do të vazhdojë të punojë për një OKB efektive, të përgatitur për të përmbushur nevojat e njerëzimit në shekullin XXI, tha Presidenti bullgar Rumen Radev në një video-fjalim para pjesëmarrësve në sesionin e 76 -të të Asamblesë së..

22.09.21 11:33 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна