Eмисия новини
от 13.00 часа

Ushtria bullgare do të marrë pjesë në aktivitetet kushtuar Ditës së Pavarësisë

Formacione përfaqësuese të Ushtrisë Bullgare do të marrin pjesë në manifestimet kushtuar 114 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë. Tradicionalisht, qendra e festimeve kombëtare më 22 shtator është qyteti Veliko Tërnovo. Nga ora 09:00..

22.09.22 06:15 |

Banorët e Sofjes dekorojnë me lule flamurin ukrainas 100 metra

Në lidhje me ditën e 100 të luftës në Ukrainë, Komuna e Sofjes shpalosi në sheshin “Sllavejkov” një kanavacë blu prej 100 metrash, ku qytetarët do të mund të vendosin një lule të verdhë në shenjë simpatie me qytetarët ukrainas. Ideja është që në..

03.06.22 12:53 |
Kostadin Kostadinov

Partia “Vëzrazhdane” paralajmëron për një embargo ruse të naftës

Ekziston një probabilitet i lartë që Federata Ruse të ndërmarrë veprime proaktive në lidhje furnizimet me naftë për vendet e BE-së dhe NATO-s. Për këtë paralajmëroi kryetari i “Vëzrazhdane” Kostadin Kostadinov në një brifing në Kuvend, duke iu..

05.05.22 12:53 |

Në disa qytete po mbahet një marshim mbarëbullgar për paqe dhe neutralitet

Në disa qytete të Bullgarisë, duke përfshirë Sofjen, Burgasin dhe Varnën, mbahet sonte nisma “Marshi mbarëbullgar për paqe dhe neutralitet”. Qindra protestues u mbledhën para ndërtesës së Kuvendit Popullor në Sofje dhe lëvizja tashmë është e..

03.05.22 19:46 |

Flamuri ukrainas mbetet në ndërtesën e komunës së Sofjes

Këshilli Bashkiak i Sofjes konfirmoi vendimin e tij për vendosjen e flamurit ukrainas në ndërtesën e bashkisë së Sofjes. Kështu, me votat e GERB-SDS dhe Bullgarisë Demokratike, u hoq qëndrimi i guvernatorit rajonal të Sofjes, Ivan Kjuçukov, se..

21.04.22 15:33 |

Bullgaria feston Çlirimin e vet

Në lidhje me 144-vjetorin e Çlirimit, pranë monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje, u ngrit trengjyrëshi kombëtar me një ritual ushtarak. Në ceremoni asistuan Presidenti dhe Komandanti i Përgjithshëm i Ushtrisë Rumen Radev, Nënpresidentja..

03.03.22 13:05 |

Dita e Shën Gjergjit në Bullgari shënohet edhe si Ditë e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare

Dita e Trimërisë dhe e Ushtrisë Bullgare u shënua me të shtëna solemne artilerie, paradë të njësive përfaqësuese dhe fluturim të avionëve luftarakë mbi qendrën e kryeqytetit Sofje. Tradicionalisht, në Ditën e Shën Gjergjit, në prani të Presidentit,..

06.05.21 11:39 |
Çepellare

Dronë ndriçojnë qiellin mbi qytetin Çepellare

Në mbrëmjen e 7 marsit, mbi vendpushimin dimëror Çepellare në Rodopet, një shfaqje me dronë do të ndriçojë qiellin, njoftoi shërbimi bashkiak i shtypit. Performanca audio-vizuale mbi qytet është me rastin e 143 vjetorit nga Çlirimi i..

07.03.21 17:01 |

Ujëvara Niagara dhe Ura e Mijëvjeçarit në Podgoricë ndriçuan në ngjyrat e flamurit bullgar

Një nga monumentet më të bukura natyrore në botë - Ujëvara Niagara, u ndriçua në ngjyrat e trengjyrëshit Bullgar me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit. Organizatori është Konsullata e Përgjithshme e Bullgarisë në Toronto dhe..

04.03.21 10:24 |

Me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë Ujvara Niagara do të shkëlqejë në ngjyrat e flamurit bullgar

Me rastin e Festës Kombëtare të Bullgarisë - 3 Marsit, Ujëvara Niagara, e cila çdo natë ndriçon me ngjyra të ndryshme, do të shkëlqejë në ngjyrat e flamurit bullgar. Nisma është me rastin e 55 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis..

20.02.21 18:28 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера