Eмисия новини
от 18.00 часа
Ivan Demerxhiev

Bullgaria po negocion mbështetje financiare për t'u përballur me fluksin e emigrantëve

Që nga fillimi i vitit 2023, emigrantët e paligjshëm që hyrën në Bullgari u rritën me më shumë se një të tretën, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar 2022. Lidhur me këtë, në Kuvendin Popullor, ushtruesi i detyrës së ministrit të..

10.05.23 19:43 |

BE do të financojë frenimin e fluksit të emigrantëve ndaj Bullgarisë

Komisioni Evropian njoftoi se po fillon një projekt pilot me Bullgarinë për të ndaluar ardhjen e paligjshme të emigrantëve dhe për të përmirësuar sigurinë kufitare. Sofja pritet të zbatojë masat për vlerësimin e përshpejtuar të kërkesave për azil dhe..

21.03.23 09:51 |

Mbi 40 për qind rritje e fluksit të emigrantëve në kufijtë e Bullgarisë

Fluksi i migrantëve në kufijtë e vendit u rrit me më shumë se 40 për qind që nga fillimi i vitit në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2022. Këtë e tregon analiza vjetore e Drejtorisë kryesore të Policisë Kufitare, njoftoi reporteri i BNR,..

07.03.23 15:51 |
Hristo Hristov

Banorët e komunës Boljarovo takohen me emigrantë çdo ditë

Në komunën Boljarovo, në kufi me Turqinë, tashmë pjesërisht u rivendos puna e Departamentit të Policisë Kufitare, të mbyllur në qershor 2022 me urdhër të ministrit të brendshëm nga “Po e vazhdojmë ndryshimin” Bojko Rashkov. Për momentin u emëruan 35..

27.02.23 16:41 |

Po rritet fluksi i migrantëve

Drejtuesit e furgonëve që transportojnë emigrantë të paligjshëm në Bullgari udhëzohen nga trafikantët që të përplasin makinat e policisë dhe të shkaktojnë dëme gjatë ndjekjes. Këtë e tha para BNR-së drejtoresha e Policisë Kufitare, kryekomisarja Rosica..

27.02.23 15:39 |
Ivan Demerxhiev dhe Sjulejman Sojllu

Turqia me masa për mbrojtje më të mirë të kufirit me Bullgarinë kundër emigrantëve

Proceset e migracionit dhe fluksi i refugjatëve ishin në qendër të një takimi të dielën (18 dhjetor) të ministrit të brendshëm Ivan Demerxhiev me homologun e tij turk Sjulejman Sojllu. Këtë e bëri të ditur Demerxhiev para gazetarëve. “Me palën..

19.12.22 18:19 |

Pavarësisht rritjes së fluksit të emigrantëve, Bullgaria arrin t’i rezistojë presionit

Shteti bullgar mobilizoi të gjitha resurset në dispozicion për t’i rezistuar presionit të fortë migrator përgjatë kufirit. Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me kancelarin austriak Karl Nehammer theksoi se fluksi i emigrantëve drejt..

02.12.22 20:07 |

Ursula von der Leyen konfirmoi mbështetjen e KE-së për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Presidenti Rumen Radev në një bisedë telefonike me Presidenten e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen shprehu pritshmërinë e Bullgarisë që rezultatet e arritura nga vendi ynë të njihen nga të gjithë partnerët evropianë dhe se vendi ynë do t’i..

25.11.22 19:34 |

Bullgaria duhet të kërkojë ndihmë nga BE për mbrojtjen e kufirit

Në komunën e qytetit Ellhovo më 9 nëntor u shpall ditë zie në kujtim të policit 32-vjeçar Petar Bëçvarov, i cili u vra në shkëmbim zjarri në kufi. Inspektorit të ri do t’i jepet pas vdekjes distinktivi i nderit i Ministrisë së Brendshme dhe, me..

09.11.22 11:19 |

Fluksi i emigrantëve po rritet

Një autobus me emigrantë u shoqërua nga ekipet policore të Administratës Rajonale në qytetin Kazanllëk rreth orës 18:00 të 27 shtatorit, njoftoi BTA. Qendra për shtyp e Drejtorisë Rajonale të Ministrisë së Punëve të Brendshme në qytetin Stara..

28.09.22 13:49 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна