Eмисия новини
от 17.00 часа
Tomas Vajc

Tomas Vajc: Bullgaria ka pyje fantastike, një shoqëri të fortë civile dhe institucione të dobëta

Pyjet bullgare akoma kanë ruajtur një fond të mirë gjenetik, por duhet të ketë një aplikim më të rreptë të ligjit për mbrojtjen nga prerjet ilegale. Këtë e tha eurodeputeti austriak Tomas Vajc në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare...

13.07.21 09:55 |
Laura Kovesi

Fillon një procedurë e re për zgjedhjen e prokurorëve bullgarë në Prokurorinë Evropiane

Prokuroria Evropiane - PE nuk është një institucion i huaj - ajo u shërben qytetarëve evropianë, tha Prokurorja e Përgjithshme Evropiane Laura Kovesi në një konferencë shtypi në Shtëpinë e Evropës në Sofje. “Ne do të hetojmë krimet me fondet..

11.06.21 15:49 |
Departamenti i Thesarit të SHBA

Sanksionet e SHBA-së – vlerësimi i tranzicionit ose apeli i radhës për luftim real të korrupsionit

Korrupsioni në Bullgari ka rrënjë të thella në sistemin politik dhe ekonomik të vendit. Problemet dhe pasojat tashmë dalin jashtë kufijve kombëtare – tha Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev në hapjen e Këshillit të Jashtëzakonshëm të Sigurisë i..

08.06.21 13:31 |

Fondet evropiane kanë rritur PBB-në e Bullgarisë me 8.3%

Gjatë periudhës së shtatë programore të BE-së Bullgaria ka përvetësuar 54% prej mjeteve të fondeve evropiane. Nga 9.9 miliardë euro të livruara në kuadrin e 10 programeve, deri më 31 dhjetor 2020 janë paguar 6 360 miliardë euro, tregon një..

29.03.21 09:58 |

Presidenca dëshiron kontrollimin e shpenzimeve të qeverisë

Presidenti Rumen Radev këmbëngul për kontrollimin e miliarda levave të shpenzuara nga qeveria e Kryeministrit Bojko Borisov në vitet e fundit, përfshirë këtu edhe rastet kur prokurimi publik nuk kryhet fare. Kjo thuhet në pozitën e presidentit..

02.02.21 20:59 |

Shans për rimëkëmbjen e ekonomisë bullgare, por me disa “nëse”

Me ndihmën e masave shpëtimtare kundër Covid-krizës  dhe të injeksioneve urgjente financiare në sistemin shëndetësor dhe financiar, vendi ynë ruan shansin të evitojë spiralin e krizës dhe me ndihmën e shpenzimeve buxhetore dhe të mjeteve evropiane..

13.11.20 07:15 |

BE-ja siguron 4 milionë euro për transport më të pastër urban në Sofje

Sofja do të marrë 3 712 553 euro për përpunimin e një sistemi për transport më të pastër publik. Bëhet fjalë për të ashtuquajturin “transport të gjelbër sipas kërkesës”, i cili do të përdoret për here të parë në Evropë. Sistemi parashikon..

08.07.20 16:51 |

Akuza për vjedhjen e fondeve evropiane

Prokuroria akuzoi këngëtaren Li Lana dhe vëllanë e saj – beatboxeri Aleksandër Dejanov – SkilleR, dhe akoma 3 njerëz të tjerë për pjesëmarrje në një grup kriminal për vjedhje të fondeve evropiane në kuadrin e programit “Inovacione dhe Konkurrueshmëri”...

26.04.20 13:51 |
Zona industriale Vidin

Zonat industriale, fondet evropiane dhe nevoja për reformë administrative dhe tatimore

A është e mundur një qendër e rëndësishme ekonomike, si Sofja, e cila gjeneron afro 40 për qind të Produktit të Brendshëm Bruto të vendit të ndikojë mbi zhvillimin e regjionit më të prapambetur të Bullgarisë – ai veriperëndimor? – E kërkojmë përgjigjen..

11.03.20 16:00 |
Liljana Pavllova

Bullgaria mbetet me po të njëjtin financim evropian

Zv.Presidentja e Bankës Evropiane të Investimeve Liljana Pavllova tha për Radion Kombëtare Bullgare se fondet për Bullgarinë në kuadrin e politikave evropiane agrare dhe të kohezionit nuk do të pakësohen për periudhën tjetër programor ose për 7..

12.11.19 10:12 |
Всички новини: днес | вчера