Eмисия новини
от часа

"Ja ku je" do të përfaqësojë Bullgarinë në Bienalen e Venecias

Bullgaria do të marrë pjesë në Bienalen e Venecias me projektin "Ja ku je" të artistit Mihaill Mihajllov dhe kuratores Irina Batkova. Ata janë përzgjedhur nga 17 kandidatë të tjerë. Kjo është pjesëmarrja e 10-të e vendit tonë në Bienalen e..

12.01.22 09:50 |

Doracakë elektronikë do të ndihmojnë mësimin në shkollat bullgare jashtë shtetit

Shkolla të larta në Bullgari krijuan doracakë elektronikë mësimor të gjuhës bullgare, historisë dhe gjeografisë për nxënësit dhe mësuesit nga shkollat bullgare jashtë shtetit. Materialet u demonstruan dhe u diskutuan gjatë Forumit të Dytë..

07.12.21 17:52 |
Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev

Zoran Zaev i uroi Bullgarisë që ta formojë qeverinë e re shpejt që të vazhdojnë negociatat

"Po pres krijimin e një qeverie të qëndrueshme të rregullt që të vazhdojnë bisedimet me Sofjen," komentoi Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev, në Forumin Strategjik në Bled të Sllovenisë. Ai theksoi se kjo do të jetë mirë..

01.09.21 11:46 |
Placido Domingo dhe Sonja Jonçeva

Placido Domingo është mik i forumit të parë ndërkombëtar “Kultura dhe biznesi - bashkë në botën digjitale” në Sofje

Këngëtari i operës me famë botërore Placido Domingo do të jetë një mik i posaçëm i forumit të parë ndërkombëtar, “Kultura dhe biznesi - bashkë në botën digjitale”, i cili do të zhvillohet më 30 gusht në Sofje. Forumi prezanton mundësitë e reja..

29.08.21 11:25 |

Iniciativa “Tre Dete” jep shpresë për një zhvillim më intensiv të rajonit

Bullgaria është mikpritëse e takimit të liderëve nga nisma “Tre Dete”. Një forum i tillë në vendin tonë po mbahet për herë të parë pas Presidencës së rotacionit të BE-së dhe mbledhjes së Këshillit të BE-së në Sofje në 2018. Tani, në kryeqytetin..

08.07.21 19:47 |

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me homologun e tij shqiptar Olsian Çela

Kryeprokurori Ivan Geshev u takua me kryeprokurorin shqiptar Olsian Cela, bëri të ditur zyra e shtypit e Prokurorisë. Të dy kryeprokurorët diskutuan çështje me interes të përbashkët, luftën kundër krimit të organizuar dhe bashkëpunimin midis..

23.06.21 19:29 |

1/5 e kredive janë nën pikëpyetje pas përfundimit të moratoriumit bankar

Rreth 20% e njerëzve nuk do të jenë në gjendje të shërbejnë huat e tyre pas skadimit të moratoriumit mbi to . Kjo u njoftua gjatë forumit "Zhurma e Parave" nga Rajna Mitkova - Presidente e Asociacionit të Kolektorëve. Me lehtësimin e masave dhe..

02.06.21 13:26 |
Valeri Simeonov

NFSB bën thirrje për bashkimin e forcave patriotike

Fronti Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë /NFSB/ përhapi thirrje ndaj partive për t’u mbledhur në një forum të përbashkët patriotik më 10 maj. Organizata, e udhëhequr nga Valeri Simeonov, po kundërshton vendimin e Kuvendit Popullor, i cili..

30.04.21 13:14 |

Po tërheqin më shumë investime në iniciativën “Tri dete”

Bullgaria dhe Polonia do të punojnë për tërheqjen e më shumë investimeve në iniciativën “Tri dete”. Për këtë ranë dakord ministrja e jashtme Ekaterina Zaharieva dhe kryetari i Bordit Mbikëqyrës të Fondit të Investimeve të Iniciativës “Tri dete”..

09.03.21 15:05 |

Ka nevojë për një model të ri për financimin e inovacioneve

Në forumin vjetor Inovacione BG Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për një model të ri të financimit në inovacione, veçanërisht për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Bullgaria renditet në vendin e 37-të në klasifikimin e Indeksit Global të..

18.12.20 17:03 |
Всички новини: днес | вчера
Подкасти от БНР