Mbi 50 000 fëmijë ishin pjesë e konkursit për klasën më të buzëqeshur në Bullgari

Shoqata “Buzëqeshje” në Burgas për të nëntën vit kërkon klasën më të buzëqeshur në Bullgari. Konkursi kombëtar nisi zyrtarisht më 10 tetor dhe afati i fundit për dërgimin e fotove është 20 tetori. Konkursi titullohet “Klasa më e buzëqeshur e..

15.10.22 14:15 |

Elena Panajotova, e cila i afron botët dhe е njeh fuqinë e imazheve

A e dini se fotografia e parë fiks në botë është një imazh i hënës? Është bërë nga francezi Louis Daguerre në vitin 1839. Më 19 gusht të po këtij viti, metoda fotografike e shpikur prej tij - daguerreotipia - u njoh nga Akademia Franceze e..

18.09.22 12:25 |

Në Bullgari ka vetëm 20 për qind më pak turistë krahasuar me vitin para pandemisë 2019

1.1 milionë janë turistët e huaj që kaluan në aeroportin e Burgasit këtë sezon. Industria po rimëkëmbet gradualisht, rënia në krahasim me vitin bazë 2019, para pandemisë, është vetëm 20 për qind, tha në Sozopoll Ministri i Turizmit në detyrë,..

29.08.22 17:09 |

Kiten - një dashuri përgjithmonë

Me rërën e butë prej kadifeje në plazhet e tij dhe një raport të mirë midis cilësisë dhe çmimeve për pushime, Kiten është një destinacion tërheqës bregdetar për bullgarët, por duket jo shumë i njohur për të huajt.Qyteza pushimore është e vendosur..

26.07.22 07:15 |

Fotot „In Transit“ nga metroja e Nju Jorkut u rregulluan në qendër të Sofjes

Pikërisht një vit më parë ju folëm për projektin fotografik “In Transit” të bullgarit Deljan Vëllçev. Ekspozita përfshin 30 imazhe të realizuara në metronë e Nju Jorkut nga viti 2014 deri në fillimin e pandemisë Covid-19, të cilat u shfaqën për..

23.07.22 11:15 |
Tomash Zdehovski

Kuadrot komprometuese me ish-kryeministrin Bojko Borisov janë montazh

Një ekspertizë е përpiktë kompjuterike dhe teknike e fotove dhe videove me ish-Kryeministrin Bojko Borisov, me shufrat dhe euron, nga Rezidenca “Bojana”, tregon se ato janë manipuluar. Këtë e bëri të ditur Kryetari i Komisionit për Kontrollin e..

13.07.22 12:51 |

Fëmijët në BNR

Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) hapi dyert për fëmijët që festojnë sot 1 qershorin, Ditën e Fëmijëve. Të ftuarit mbushën oborrin e BNR me të qeshura, këngë dhe lojëra gazmore. Shihni reportazhin fotografik të Ani Petrovës. Më shumë hollësi për..

01.06.22 15:56 |
Fotografitë janë dorëzuar nga Ivo Haxhimishevi

Ikona fotografike nga Lufta Ruso-Turke e 1877-78

Lufta Ruso-Turke, e cila çoi në çlirimin e Bullgarisë nga sundimi pesë shekullor osman, është lufta e tretë e fotografuar qëllimisht nga fotografët ushtarakë. Disa njerëz i kanë bërë fotografitë në ushtrinë ruse gjatë luftës - thotë fotografi..

03.03.22 12:15 |

Bota magjike e Radosllavit dhe Ivanës në projektin fotografik të Ivo Dançevit

Ferma e Rados është e ngulitur në kodrat midis kreshtave të rrumbullakosura të Rilës dhe majëmaleve të Pirinit. Aty ndodhet dhe kasollja e tij e bariut - një furgon i vjetër ushtarak, i cili është kthyer në një strehë komode. Në të shokët e veshur..

22.01.22 14:15 |

Arkivi i panjohur me fotografi të Panajot Bërnev na kthen në përditshmërinë e Sofjes së vjetër

Pak kohë më parë ju treguam për platformën virtuale “Arkivi Vizual Bullgar”, i cili synon të tregojë në mënyrë të paanshme, thjesht dokumentare në foto vende, ngjarje dhe personalitete në Bullgarinë e shekullit XX. Udhëheqës i platformës është..

25.11.21 11:57 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна