Eмисия новини
от 08.00 часа

TVSH për vajin, pemët dhe perimet mbetet 20%, buka nuk do të taksohet

Buka nuk do të taksohet me TVSH, vendosi komisioni parlamentar i buxhetit, i cili po diskuton përditësimin e dytë të buxhetit të shtetit. Megjithatë, ajo hodhi poshtë propozimin e GERB-it dhe “Vëzrazhdane” për uljen e taksës për vajin,..

27.06.22 14:53 |

Dy herë më shumë domate u mbollën në Bullgari në vitin 2022

Në Bullgari këtë vit u mbollën dy herë më shumë domate dhe lakër sesa vitin e kaluar, sipas analizës së fundit operative të Ministrisë së Bujqësisë. Po shtohen edhe sipërfaqet me pjepër dhe luleshtrydhe. Sipas të dhënave paraprake nga fillimi..

24.05.22 14:11 |

Është duke u forcuar kontrolli i cilësisë së produkteve bujqësore të importuara nga Turqia

Lufta për kufirin është luftë për shtetësi, i tha Kryeministri Kirill Petkov Zëvendësministrit të Bujqësisë Ivan Hristanov. Të dy diskutuan sigurinë e kufirit me Republikën e Turqisë gjatë importimit të produkteve bujqësore në Bullgari. Petkov..

23.05.22 10:52 |
Venko Sabrutev

Ulje e TVSH-së për bukën, frutat, perimet dhe energjinë elektrike

“Po e vazhdojmë ndryshimin” propozon uljen e taksës së vlerës së shtuar për bukën dhe frutat dhe perimet e prodhimit vendas, tha për BNR Venko Sabrutev, nënkryetar i Komisionit Parlamentar për Buxhet dhe Financa. Po mendohet edhe për uljen e..

19.04.22 16:02 |

Inflacioni në vitin 2021 është më i larti në 13 vitet e fundit

Inflacioni në Bullgari për vitin 2021 është 7.8 për qind. Një nivel i ngjashëm krahasuar me një vit më parë u raportua në vitin 2008, njoftoi Instituti Kombëtar i Statistikave. Për shkak të pandemisë, inflacioni parashikohet të jetë 6 për qind..

18.01.22 15:47 |
Dimitër dhe Ralica Stançevi

Bletarë bullgarë morën një çmim evropian

Në Kongresin Evropian të Fermerëve të Rinj në kategorinë “Qëndrueshmëria e fermës. Zhvillimi i qëndrueshëm i rajoneve - nga fusha në tavolinë” me vendin e parë u dallua një fermë bletësh nga fshati i malit Stranxha Inxhe Vojvoda. Pronarët e fermës..

10.12.21 16:41 |

A e ka forcuar pandemia dëshirën tonë për të ngrënë shëndetshëm?

Covid kriza e ka rritur konsumin e ushqimeve biologjike midis 10 dhe 20% në shtetet e ndryshme, tregon  Federata Evropiane e  Lëvizjeve të Bujqësisë Organike. Megjithatë, në Bullgari nuk ka të dhëna për këtë se sa dhe çfarë ushqimesh bio blihen. Sipas..

08.12.21 07:45 |

Tavani i subvencionit – pikë kontestuese në negociatat në sektorin “Bujqësia”

Në kuadrin e negociatave rreth programit të kabinetit eventual të koalicionit me mandatin e formacionit “Po e vazhdojmë ndryshimin”, mbi temën “Bujqësia pjesëmarrësit ranë dakord për nevojën për të rritur kontrollin mbi prodhimin e ushqimit, për të..

24.11.21 18:34 |
Mariana Milltenova

Pa mbështetje për ndërmarrjet e vogla ne do të humbasim perimtarinë bullgare

Masa 4.1 për modernizimin e bujqësisë në shumën prej gjysmë miliardë levë të fondeve të BE-së u shërben interesave të një game të caktuar të fermave të mëdha bujqësore. Këtë e tha për BNR Mariana Milltenova, kryetare e Bashkimit Kombëtar të..

21.05.21 11:56 |

Bullgaria po vazhdon të importojë sasi të konsiderueshme prej frutash dhe perimesh

Vetëm 26% e mollëve dhe 36% e domateve të ofruara në tregun bullgar prodhohen në vend. 64 për qind importohen nga Turqia, Greqia dhe Maqedonia Veriore. 55% e trangujve janë prodhim bullgar dhe 45% importohen. 55% e patateve nuk janë bullgare, sipas..

15.04.21 10:19 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера