Eмисия новини
от 11.00 часа
Cvetana Pironkova

Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Kampionatit të Hapur të Australisë

Tenistja më e mirë bullgare Cvetana Pironkova kapërceu kualifikimet e Australian Open, të cilat u zhvendosën në Dubai për shkak të pandemisë së koronavirusit. Bullgarja e cila ishte me numër 21, mundi e 14-të Margarita Gasparjan (Rusi) me 6:3, 7:5..

13.01.21 11:41 |
Antëni Ivanov

Notari bullgar Antëni Ivanov me fitore në 200 metra flutur

Notari bullgar Antëni Ivanov fitoi 200 metra flutur në turneun e fortë në Greensboro (Karolina e Veriut, SHBA) dhe regjistroi kohën e tretë në klasifikimin e kombinuar të notit US Open. Garat në pishinë të madhe mbahen njëkohësisht në nëntë..

16.11.20 10:28 |

Maratona e Sofjes përfundoi me rekorde

Maratonistët Jozef Sbaj dhe Raduan Nuini fituan në edicionin e 37-të të Maratonës së Sofjes. Të dy ata e kaluan trasenë për 2 orë, 13 minuta dhe 3 sekonda. Fotofinishi tregoi se fitues është Jozef Sbaj. Te femrat fituese u bë ukrainase..

11.10.20 14:02 |

Filloi Kampionati Evropian i Lundrimit me Jahte në Varna

Sot në Varna iu dha start raundit të Kupës Evropiane të lundrimit me jahte. Gara do të zhvillohet nga 2 deri në 4 tetor në klasën Laser dhe në të do të marrin pjesë garues nga Bullgaria, Ukraina dhe Austria në dy klasat olimpike dhe në një për fëmijë -..

02.10.20 18:12 |
Cvetana Pironkova

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva me fitore në startin e “Roland Garros”-it

Tenistja bullgare Cvetana Pironkva u klasifikua për javën e dytë të Kampionatit të Hapur të Francës, njoftoi BTA. Tenistja 33 vjeçare Pironkova e cila mori pjesë me wild card, mundi gjermanen Andrea Petkoviç me 6:3, 6:3. Kjo është gara e dytë..

28.09.20 16:47 |
Zllatograd

Maratonistë nga 13 shtete garojnë në malin Rodopa

Më se 550 sportistë nga 13 shtete marrin pjesë në ultra maratonën GOLD BORDER RACE që zhvillohet në qytetin Zllatograd. Gara është në tri distanca – 23, 53, 85 kilometra mbi trase në malin Rodopa. 20 për qind nga mjetet e taksave për pjesëmarrje të..

26.09.20 14:31 |

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova do të garojë në çerekfinalet US Open

Tenistja bullgare Cvetana Pironkova regjistroi fitoren e katërt pasi u kthye në fushën e tenisit pas një ndërprerjeje trevjeçare dhe do të garojë në çerekfinalet e Kampionatit të Hapur të ShBA-së, US Open. Në tetë finalet në Nju Jork ajo mundi..

08.09.20 11:33 |

Qen stani nga Bullgaria do të konkurrojnë për nga bukuria këtë fundjavë

Dy ekspozita kombëtare të qenve të stanit nga Bullgaria do të zhvillohen më 5 dhe 6 shtator në fshatin Bërzia të rrethit të Montanës. Ekspozita ditën e shtunë është për kupën e kryetarit të bashkisë së fshatit Bërzia, ndërsa të dielën i është..

04.09.20 17:24 |
Elica Kostova

Tenistja bullgare Elica Kostova arriti fitoren e katërt në Floridë

Tenistja bullgare Elica Kostova arriti fitoren e katërt nëturneun demonstrativ të tenisit në Tampa, Floridë të ShBA-së. Kostova mundi rumunen Ariana Gabriella Vasillesku me 6:3, 6:1 në ndeshjen e pestë të garës.

17.08.20 14:53 |

Garues të skateboarding-ut nga Bullgaria dhe nga jashtë do të matin forcë në qytetin bregdetar Burgas

Nga 21 deri më 23 gusht edicioni i 6-të i Burgas Skate Open do të mbledhë në qytetin bregdetar Burgas garues nga Kolumbia, Portugalia, Brazili, Greqia, Rumania, Çekia, Bullgaria. Mik special do të jetë kampioni i shumëfishtë i skateboarding-ut nga Çekia..

11.08.20 11:49 |
Всички новини: днес | вчера