Eмисия новини
от 11.00 часа

Organizata Ndërkombëtare e Frankofonisë do të forcojë bashkëpunimin e vet me gazetarët bullgarë

Më shumë se 30 vjet Bullgaria është një anëtare e plotëvlefshme e Organizatës Ndërkombëtare të Frankofonisë (MOF). Pavarësisht nga kjo, vështirë do të gjeni një njeri të ri në ndonjë qytet, i cili t’ju udhëzojë në gjuhën franceze si të arrini deri..

31.03.22 11:45 |

Zëri i preferuar nga radioja: Lidija Mihova

“40 vite të jetës sime ia kushtova Radios. Kur hyra në Radion Kombëtare Bullgare, ndalova në hyrje dhe u ktheva për të parë nëse njerëzit në rrugë e vunë re në cilin institucion po hyja.”Ato fjalë Lidija Mihova, zëri i preferuar radiofonik i..

25.01.22 11:30 |

Nominimet për çmimin “Sirak Skitnik” janë një mirënjohje për Radio Bullgarinë

Radioja Kombëtare Bullgare feston sot përvjetorin e vet të 87. Tradicionalisht në Ditën e Radios – 25 janar do të shpallen fituesit e çmimit “Sirak Skitnik”. Çmimi vjetor i Radios Kombëtare Bullgare u krijua në vitin 2001 dhe jepet për kontributin..

25.01.22 07:45 |

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk – 8 shtatorin, në Lidhjen e Gazetarëve Bullgarë u prezantua libri i gazetarit Georgi Najdenov “Gazetaria – zëri i njerëzimit”. Autori është një gazetar shumëvjeçar në Agjencinë Telegrafike..

08.09.21 15:28 |

Dolën rezultatet e renditjes së parë të kandidatë studentëve me origjinë bullgare

627 të huaj me origjinë bullgare dhe veçmas 78 qytetarë të Republikës së Maqedonisë së Veriut të cilët nuk kanë deklaruar origjinën bullgare pranohen të studiojnë në universitetet bullgare. Rezultati pas renditjes së parë u publikua në platformën e..

13.08.21 11:28 |

"Amnesty International" me një diagnozë të pamëshirshme për lirinë e medias në vendin tonë

"Liria e mediave u përkeqësua edhe më shumë kur autoritetet vunë në shënjestër gazetarët dhe kritikët dhe fillian represione kundër protestave anti-qeveritare," thotë Amnesty International në raportin e tyre ndërkombëtar mbi gjendjen e të drejtave..

07.04.21 14:36 |

A do të ketë garanci evropiane për gazetari me vlerë në Bullgari?

Eurodeputetja bullgare Elena Jonçeva për rezolutën evropiane, në të cilën vihen në dukje provat dhe përpjekjet e disa vendeve anëtare të mbysin mediat kritike dhe të pavarura. Mjetet evropiane nuk duhet të shkojnë në mediat e kontrolluara nga qeveria,..

01.12.20 11:45 |

Si fjala e lirë mbeti një ëndërr e parealizuar për demokracinë bullgare

Në Bullgari data 10 nëntor 1989 konsiderohet si fillimi  i tranzicionit nga socializmi drejt demokracisë. Pasojnë 3 dekada të një rregullimi të ngadaltë të shoqërisë bullgare. Gëzimi fillestar dhe shpresa për një jetë më të mirë pak nga pak i lënë..

12.11.20 06:10 |

1 nëntori është dhe dita e gazetarisë në Bullgari

Më 1 nëntor sipas traditës festohet Dita e Gazetarisë Bullgare. Festa shënohet që nga viti 1907 në ditën e festës kishtare të mrekullibërësve Kozma dhe Damjan , të zgjedhur si ditë të shoqatës së parë gazetareske në Bullgari - Shoqata e Gazetarëve të..

01.11.20 06:05 |

Gazetarët bullgarë ankohen nga presioni politik

U mbajt studimi i pestë për ndjenjën e lirisë së fjalës në vend, i zhvilluar nga Asociacioni i Gazetarëve Evropianë, me përkrahjen financiare të Ambasadës së Vendeve të Ulëta. 70% e gazetarëve të anketuar thonë se presioni i jashtëm mbi ta..

09.10.20 17:34 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера