Eмисия новини
от 04.00 часа

Hakerë sulmojnë sistemin e ri TOL

Prej disa ditësh sistemi elektronik për mbledhjen e taksave rrugore TOL ndodhet nën sulmet e ashpra të hakerëve, njoftoi profesori Oleg Asenov nga Agjencia e Infrastrukturës Rrugore. Kjo ndodh pasi u njoftua se kamerat e sistemit TOL do të ndihmojnë punën e..

25.02.20 17:04 |

Bullgarët po kontrollojnë online nëse janë prekur gjatë sulmit më të madh të hakerëve në Bullgari

Rreth gjysmë mln bullgarë tashmë kanë kontrolluar nëpërmjet një aplikacioni të posaçëm në internet nëse të dhënat e tyre tashmë janë rrjedhur pas sulmit të hakerëve në Agjencinë Kombëtare të të Ardhurave, gjatë të cilit rrodhën të dhënat e rreth 5 mln..

26.07.19 17:00 |
Bojko Borisov

Kryeministri Borisov: Hakerët duhet të tërhiqen të punojnë për shtetit

Hakerët duhet të tërhiqen të punojnë për shtetit, sepse ata posedojnë aftësi unike mendore. Këtë e tha kryeministri Bojko Borisov në lidhje me arrestimin e një i riu 20 vjeçar i dyshuar për sulmin kibernetik kundër Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve. “Kemi..

17.07.19 15:44 |

Ndërhyrja e hakerëve në Agjencinë Kombëtare të të Ardhurve prapë ngjall shqetësim për sigurinë kibernetike të Bullgarisë

Më 15 korrik nga një sajt me bazë jashtë shtetit mediat dhe institucionet shtetërore në Bullgari mësuan, se ndonjëri kishte hyrë në bazën e të dhënave të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve pa kuptuar asnjëri. Një burrë anonim, i cili u prezantua si rus, tha..

17.07.19 15:25 |

Një bullgar u arrestua për sulmin e hakerëve kundër Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve

Një burrë 20 vjeçar u arrestua për sulmin e hakerëve  kundër serverëve të Agjencisë Kombëtare të të Ardhurve. I dyshuari është nëpunës në një firmë të sigurisë kibernetike dhe testoi sigurimin e rrjeteve dhe sistemeve kompjuterike. Hetuesit analizojnë..

17.07.19 09:27 |
Всички новини: днес | вчера