Eмисия новини
от 15.00 часа
Ilijana Jotova

Aksion për solidaritet me viktimat e "Hamasit" do të mbahet në Sofje

Në mesditën e 7 nëntorit në qendër të Sofjes u thirr një marshim paqësor në shenjë solidariteti dhe mbështetjeje për fushatën për lirimin e pengjeve izraelitë të rrëmbyer nga “Hamasi”. Mbrëmjen e së hënës, në sinagogën e Sofjes u mbajt një..

07.11.23 10:14 |
Rumjana Hristidi

Në Tel Aviv prezantojnë modelin bullgar për integrimin e komunitetit hebre

Në një konferencë ndërkombëtare mbi antisemitizmin në Universitetin “Bar Ilan” në Tel Aviv, Doc. Dr. Rumjana Hristidi, drejtuese e Programit të Studimeve Hebraike në Universitetin e Sofjes, paraqiti një shembull bullgar të marrëdhënieve ndëretnike...

13.06.23 09:49 |

Monumenti i Ushtrisë Sovjetike në Sofje – një manovër parazgjedhore ose një orvatje për të rishkruar historinë

Në orët e para të 105-vjetorit të themelimit të Ushtrisë së Kuqe, pllaka e monumentit të Ushtrisë Sovjetike në Sofje u thye nga një 61-vjeçar, në shenjë proteste kundër luftës së Rusisë në Ukrainë. Dhe në vend që të sanksionohej për këtë akt..

23.03.23 07:15 |

Një udhërrëfyes për monumentet e shpëtimtarëve dhe shpëtimit në Sofje

Për fat të mirë, për shkak të shpëtimit të hebrenjve bullgarë nga dëbimi në kampet naziste të përqendrimit gjatë Luftës së Dytë Botërore, në Bullgari dhe në Sofje nuk ka muze apo memorialë të Holokaustit , siç ka shumë në Evropë. Në kryeqytetin..

10.03.23 15:16 |

Një procesion në Sofje nderoi 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Hitleri nuk theu vendimin e Mbretit Boris III për të mos lejuar dëbimin e asnjë subjekti bullgar jashtë kufijve të Bullgarisë. Populli dhe vendi bullgar i rezistuan një orvatje të pabesueshme me vlerë të madhe historike duke mos lejuar që asnjë..

10.03.23 15:04 |
Sinodi i Shenjtë

Sinodi i Shenjtë deklaroi se populli kishtar i shpëtoi hebrenjtë bullgarë

Patriku bullgar Neofit dhe Sinodi i Shenjtë i Kishës Ortodokse Bullgare drejtuan një mesazh për 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë. “Roli i Kishës Ortodokse Bullgare në këtë rast nuk është harruar asnjëherë dhe është theksuar gjithmonë,..

10.03.23 12:17 |

Një ekspozitë paraqet “80 vjet nga shpëtimi i hebrenjve bullgarë”

Në Bibliotekën Kombëtare “Shenjtor Kirill dhe Metodij” në Sofje, presidenti Rumen Radev do të hapë ekspozitën dokumentare “80 vjet nga shpëtimi i hebrenjve bullgarë”. I ftuar nderi në këtë aktivitet do të jetë historiani dhe figura publike e njohur..

10.03.23 10:58 |

Në Kjustendill nderuan kujtimin e shpëtimtarëve të hebrenjve bullgarë

Kryeministri Gëllëb Donev iu bashkua festimeve në Kjustendill për 80-vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë nga kampet e vdekjes gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai u përkul para kujtimit të pesë banorëve të qytetit - shpëtimtarë të hebrenjve..

09.03.23 18:47 |
Gëllëb donev

Thirrja që fati i monumentit të Ushtrisë Sovjetike të vendoset pas votimit

Politikanët nuk duhet t’i vënë njerëzit kundër njëri-tjetrit, por të kërkojnë zgjidhje të përbashkëta, kështu tha kryeministri në detyrë Gëllëb Donev në Kjustendill lidhur me tensionin rreth fatit të Monumentit të Ushtrisë Sovjetike në Sofje...

09.03.23 17:41 |
Ilijana Jotova

Një forumi i kushtohet roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë

Nuk dihet mjaftueshëm për shembullin e ndritshëm të Bullgarisë, që shpëtoi hebrenjtë e saj, tha nënpresidentja Ilijana Jotova para Konferencës Ndërkombëtare “Roli i avokatëve në shpëtimin e hebrenjve bullgarë” , që po mbahet në Sofje. Popullsia e..

09.03.23 12:25 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна