Eмисия новини
от часа
Presidenti Radev

Rumen Radev dënoi gjuhën e urrejtjes, të ksenofobisë dhe antisemitizmit

“Është e papranueshme që dallimet politike të çojnë në gjuhë të urrejtjes, fyerje etnike, ksenofobi ose antisemitizëm”, tha presidenti Rumen Radev në një deklaratë për mediat. Dje /20 korrik/ edhe organizata e hebrenjve në Bullgari “Shalom”..

21.07.23 10:43 |

Nderuan kujtimin e viktimave në sulmin në Aeroportin e Burgasit në 2012

Me një ceremoni përkujtimore u shënua 11-vjetori i sulmit terrorist në Aeroportin e Burgasit, ku u vranë pesë shtetas izraelitë dhe shoferi bullgar Mustafa Kjosov. Në ceremoni mori pjesë edhe presidenti Rumen Radev. Në fjalën e tij ai deklaroi se..

18.07.23 17:47 |

Galeria në Kjustendill prezanton artistë vendas me origjinë hebreje

Me rastin e 80-vjetorit të shpëtimit të hebrenjve bullgarë gjatë Luftës së Dytë Botërore, Galeria e Arteve në Kjustendill "Vlladimir Dimitrov-Mjeshtri" ka organizuar një ekspozitë të dy brezave artistë vendas me origjinë hebreje: Moric Bencionov..

12.03.23 09:15 |

Në Sofje do të mbahet ekspozita "Rruga hebreje - rindërtimi" deri më 19 prill

Në godinën e Muzeut Historik Rajonal (sheshi "Banski"1) ndodhet një ekspozitë interesante me temë " Rruga hebreje - rindërtimi ", e cili përcjell jetën e përditshme të hebrenjve në qytetet bullgare në periudhën pas Çlirimit të Bullgarisë (1878) deri..

11.03.23 11:15 |
Rene Shashua Hasson

E mbijetuara e Holokaustit Rene Shashua Hasson: Mos u bëni të tjerëve atë që nuk dëshironi që ata t'ju bëjnë juve!

"Popullsia hebreje bullgare është e vetmja që, pas Holokaustit, ishte më e madhe se më parë," tha e mbijetuara e Holokaustit Rene Shashua Hasson në një intervistë për Radio Bullgarinë. E lindur në Plovdiv në vitin 1935, ajo i kujton mirë ditët e..

12.02.23 14:25 |
Eli Cohen (majtas) dhe Nikollaj Millkov

Bullgaria dhe Izraeli do të festojnë 80 vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Ministri i Jashtëm Nikollaj Millkov foli në telefon me homologun e tij izraelit, Eli Cohen. Ata kanë diskutuar për marrëdhëniet e partneritetit dypalësh dhe ndërkombëtar. Kanë shqyrtuar gjithahstu mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në..

08.02.23 10:39 |

Duke qëndruar në këmbë, deputetët nderuan viktimat e Holokaustit

Me deklarata dhe një minutë heshtje, parlamenti nderoi kujtimin e viktimave të Holokaustit. Dita përkujtimore lidhet me përvjetorin e çlirimit të kampit nazist të përqendrimit "Auschwitz-Birkenau" më 27 janar 1945. Ruajtja e kujtimit të..

27.01.23 11:11 |

Sot shënojmë ditën ndërkombëtare në kujtim të viktimave të Holokaustit

Në datën e sotme përkujtimore - 27 janar, komuniteti botëror bën homazhe për viktimat e Holokaustit. Pikërisht në këtë ditë, në vitin 1945, ushtria sovjetike çliroi të mbijetuarit e paktë të kampit të përqendrimit Aushvic..

27.01.23 06:05 |
Refugjatët hebrenj nga Evropa e pushtuar nga Hitleri në rrugën e tyre përmes Mesdheut për në Palestinë

Bileta bullgare drejt shpëtimit

Vuajtja më e madhe e shekullit të 20-të ishte Lufta e Dytë Botërore. Një faqe e tmerrshme e historisë së saj është gjenocidi i miliona hebrenjve gjatë Holokaustit. Mësimet e përgjakshme të shekullit të kaluar çojnë në nënshkrimin e Konventave të..

14.01.23 13:50 |
Presidenti Radev

Presidenti Radev: Shembulli i të parëve tanë sot shkëlqen veçanërisht

Me rastin e 10 marsit - ditës kur Bullgaria shënon shpëtimin e hebrenjve bullgarë nga kampet naziste dhe nderon kujtimin e viktimave të Holokaustit, Presidenti Rumen Radev kujtoi guximin e popullit bullgar që duroi një nga sprovat e tij të mëdha..

10.03.22 12:12 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна