Eмисия новини
от 11.00 часа
Stefan Janev dhe Eleonora Mitrofanova

Ende po kërkojnë shkakun për aksidentin me MiG-29 të rrëzuar

Prokuroria e Qarkut Ushtarak të Sofjes do të vazhdojë hetimin e incidentit me aeroplanin MiG-29, i cili u rrëzua pranë Shabla gjatë një stërvitjeje taktike dhe vrau pilotin e tij, njoftoi prokuroria. Ndërkohë, mundësia e leximit të të dhënave..

18.08.21 18:06 |
Piloti i vdekur Valentin Terziev

Kutia e zezë e MiG-29 u hoq nga deti

U hoq nga deti kutia e zezë e avionit MiG-29 që u rrëzua në Detin e Zi, pilotuar nga majori i vdekur Valentin Terziev . Avioni u zhduk në det afër Shablla gjatë një stërvitjeje natën e 9 qershorit. Informacioni për shkaqet e aksidentit duhet të..

24.06.21 13:06 |
Stefan Janev

Kryeministri teknik ka qenë ndër 32 politikanët e përgjuar

Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev ka qenë midis politikanëve të përgjuar. Këtë e bëri të ditur për Nova TV Ministri i Brendshëm Bojko Rashkov. Prokuroria e qytetit të Sofjes ka urdhëruar një hetim për shkak të pohimeve për përgjime të..

21.05.21 14:53 |
Maria Zaharova

Rusia është gati të bashkëpunojë me Bullgarinë në hetimin e shpërthimeve

Rusia është e gatshme t’i ndihmojë autoritetet bullgare në hetimin e shpërthimeve në depot ushtarake në Bullgari, nëse kërkesa vjen nga organet përkatëse të zbatimit të ligjit. Kjo u deklarua nga zëdhënësja e Ministrisë Ruse të Punëve të..

29.04.21 17:53 |
Godina e MPJ-së bullgare

Bullgaria kërkon nga Rusia bashkëpunim në hetimin e eksplozioneve dhe dëbon diplomatë rusë

MPJ-ja bullgare ka shpallur akoma një diplomat rus persona non grata. Këtë e bëri të ditur dikasteri, duke njoftuar se kanë kërkuar nga Rusia për të bashkëpunuar me autoritetet bullgare në hetimin e eksplozioneve në 4 depo armësh gjatë 10 viteve..

29.04.21 15:07 |

NATO po monitoron skandalin e spiunimit në Bullgari

Po ndjekim hetimin bullgar kundër rrjetit të supozuar spiun rus, tha në një konferencë shtypi. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Ai shprehu mbështetje për përpjekjet e Bullgarisë kundër veprimeve të paligjshme ruse në tokën..

22.03.21 17:08 |

Prokuroria po heton vdekjen e një djali nga një goditje elektrike në Sofje

Prokuroria e qytetit të Sofjes po heton vdekjen e një djali 16-vjeçar i cili vdiq në një trotuar në kryeqytet më 14 shkurt. Ai pësoi një goditje elektrike ndërsa priste me babanë e tij për të kaluar një bulevard të Sofjes tek një semafor...

15.02.21 16:52 |
Ministri Hristo Terzijski

Ministri i Punëve të Brendshme Hristo Terzisjki njohu se ka pasur shkelje në një tender me fonde të BE-së

Specifikimet për blerjen e automjeteve të policisë ishin ulur, deklaroi në Parlament Ministri i Brendshëm Hristo Terzijski. Komenti ka të bëjë me zbulimet në raportin e Agjencisë Evropiane OLAF , njoftoi BGNES. "Unë do të ndëshkohem..

11.02.21 18:10 |

Një prokuror i posaçëm do të hetojë Kryeprokurorin

Një akuzues i posaçëm do të hetojë veprimtarinë e Kryeprokurorit. Këtë e vendosi përfundimisht shumica në Kuvendin Popullor. Nominimet për postin e ri do të mund të bëhen nga të gjithë anëtarët e Këshillit të Lartë Gjyqësor. Përveç kësaj kandidati..

29.01.21 13:38 |

Bullgaria e ndihmoi FBI në zbulimin e krimeve kibernetike për 46 mln. dollarë

Hetimi bullgar ka marrë pjesë në një operacion ndërkombëtar kundër krimeve kompjuterike, të cilat kanë shkaktuar dëme për 46 mln. dollarë. Viktimat janë mbi 300 nga 27 shtete, njoftoi në një brifing shërbimi i hetimit. Objekt i hetimit ka qenë..

28.01.21 14:14 |
Всички новини: днес | вчера