Eмисия новини
от 11.00 часа
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Prokuroria do të hetojë një publikim kundër Kryeministrit bullgar Bojko Borisov

Prokuroria fillon hetim në lidhje me një publikim në qytetin spanjoll “El periódico” – “Një publikim për larjen e parave të pista në na çon tek Kryeministri i Bullgarisë”. Nëpërmjet mekanizmit për bashkëpunimin juridik ndërkombëtar nga autoritetet..

24.02.20 14:04 |
Neno Dimov

Hetojnë ish-Ministrinë e Mjedisit dhe Ujërave për koncesionin në Bansko

Prokuroria Speciale heton Neno Dimovin për koncesionin e ski-zonës “Bansko”, e cila i është dhënë shoqërisë tregtare “YULEN “, Sh.A. Hetimi bazohet tek materiale të veçanta dhe nuk ka lidhje me procesin për krizën e ujit në Pernik, ku ish-Ministri i..

31.01.20 19:41 |

Prokuroria pranon përfshirjen e presidentit në krim

Prokuroria e Republikës së Bullgarisë zbuloi të dhëna sipas të cilave ka mundësi të larta për përfshirjen e presidentit Rumen Radev në veprimtari kriminale, njoftoi qendra e shtypit e institucionit. Nga njoftimi bëhet e qartë se në ecurinë e hetimit të..

28.01.20 18:28 |

Hetojnë një trafik të paligjshëm të mbeturinave nga Italia në Bullgari

Hetimi lidhur me trafikun e mbeturinave nga Italia në Bullgari zhvillohet në rajonin e qytetit Pleven nën udhëheqjen e drejtpërdrejtë të kryesekretarit të Ministrisë së Punëve të Brendshe Ivajllo Ivanov. Para se të hapet procedura paragjyqësore për këtë..

02.01.20 15:04 |

Kriminaliteti në Bullgari gjithnjë e më shpesh fshihet prapa biznesit të ligjshëm

Burimi më i madh i të ardhurve për krimin e organizuar në vend mbetet trafiku i njerëzve për eksploatim seksual, gjë që gjeneron afro 500 milion euro për vit. Të ardhura të mëdha sjell edhe tregtia ilegale me karburante, e cila i dëmton buxhetit shtetëror...

04.12.19 10:36 |
Elena Jonçeva

Elena Jonçeva: E vërteta do të dalë në shesh herët apo vonë

Kryetari i Parlamentit Evropian David Sassoli pohoi se ka kërkesë nga ana e institucioneve bullgare për heqjen e imunitetit të eurodeputetes bullgare Elena Jonçeva nga Grupi i Socialistëve dhe Demokratëve Evropianë. Kërkesa është bërë për shkak të..

26.11.19 12:25 |
Godina e Radios Kombëtare Bullgare

Ishte hapur procedura për lirimin e drejtorit të përgjithshëm të BNR-së

Me 3 vota “pro” dhe 2 “abstenim” Këshilli për Mediat Elektronike hapi procedurën për lirim nga detyra të drejtorit të përgjithshëm të Radios Kombëtare Bullgare Svetosllav Kostov për shkak të transmetimit të ndërprerë për pesë orë më 13 shtator të..

09.10.19 13:42 |
Donço Atanasov

Dorëheqja e radhës për shkak të hetimit të Prokurorisë

Donço Atanasov dha dorëheqje nga posti i anëtarit të Bordit Drejtues të Agjencisë “Infrastruktura Rrugore”. Kundër Atanasovi është ngritur akuzë për shkak të aksidentit rrugor me autobus afër qytetit Svoge (Bullgari Perëndimore), i cili rezultoi me 20..

19.04.19 18:48 |

Shpartalluan grupin më të madh kriminal për mashtrime telefonike

Grupi më i madh i organizuar për mashtrime telefonike ishte shpartalluar gjatë një operacioni të përbashkët të organeve kompetente bullgare dhe rumune. Janë ndaluar 30 veta në Rumani dhe në Bullgari Veriore (Gorna Orjahovica). Në lagjen e romëve të..

18.04.19 16:46 |

Ministri i jashtëm do të paraqesë në Bruksel të dhëna nga hetimi i sulmit në Burgas

Sot ministri bullgar i punëve të jashtme, z. Nikollaj Mlladenov do të paraqesë në mbledhjen e Këshillit “Puna të Jashtme” të BE-së të dhëna nga hetimi i sulmit në Burgas, gjatë të cilit më 18 korrik vdiqën 5 turistë izraelitë dhe një bullgar. Kohët e fundit..

18.02.13 08:38 |
Всички новини: днес | вчера