UEFA sanksionoi Maqedoninë e Veriut për fyerjen e himnit bullgar

Federata e Futbollit të Maqedonisë së Veriut u gjobit nga UEFA me 14 500 euro për shkak të sjelljes së tifozëve të kombëtares gjatë ndeshjes me Bullgarinë në turneun e Ligës së Kombeve në Shkup. Para fillimit të ndeshjes, himni kombëtar..

31.10.22 09:52 |

Ministria e Jashtme e Maqedonisë dënoi gjuhën e urrejtjes ndaj Bullgarisë

Autoritetet në Shkup dënuan fishkëllimin e himnit kombëtar bullgar gjatë interpretimit të tij para ndeshjes mes ekipeve të futbollit të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. “Ngjarjet sportive janë shprehja më e lartë e parimeve të..

27.09.22 13:51 |

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut në një ndeshje të Ligës së Kombeve

Kombëtarja bullgare e futbollit mundi Maqedoninë e Veriut me rezultat 1:0 në një ndeshje të tensionuar të mbushur me skena të vrazhda dhe të shëmtuara të shkaktuara nga mikpritësit. Pas një kartoni të kuq në minutën e 14-të, maqedonasit luajtën me..

27.09.22 10:33 |

Festojmë 130 vjet nga krijimi i himnit "Ec, o popull i rilindur”

Dita e Vëllezërve të Shenjtë Kirill dhe Metodij, dita e alfabetit, arsimit dhe kulturës bullgare dhe e letërsisë sllave 24 maj, nuk është vetëm një festë zyrtare për vendin tonë. Kjo është ndoshta festa më e dashur dhe me siguri festa që..

24.05.22 12:34 |

Instituti Shtetëror i Kulturës dhe Radioja Kombëtare Bullgare drejtojnë një urim muzikor me rastin e Ditës së Evropës

Himni i Evropës së Bashkuar në interpretim të Korit të Fëmijëve të Radios Kombëtare Bullgare është një mesazh special, të cilin e përcjellin Instituti Shtetëror i Kulturës pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Radioja Kombëtare Bullgare me..

09.05.22 10:30 |

Himni i Pavarësisë, i krijuar më 22 shtator 1908

Pavarësia e Bullgarisë , e shpallur solemnisht në Tërnovo, u festua në të gjithë vendin që në vetë ditën e shpalljes. Veçanërisht domethënëse ishte festa në qytetin tonë të Burgasit në Detin e Zi, ku për herë të parë tingëlloi Himni i..

22.09.21 06:45 |

“Gjëmon Marica” – himni i Bashkimit të Bullgarisë

Ditën e Bashkimit të Bullgarisë tingëllon pa ndryshim një nga këngët emblematike të dekadave të fundit të shekullit XIX – një kohë në të vërtetë heroike për Bullgarinë. Këngën “ Gjëmon Marica ” e kënduan vullnetarët bullgarë, opëllçenas, në..

06.09.21 06:00 |

"Nga vdekja te jeta, nga toka te qielli"

“ Ngazëllimi nga Ringjallja nuk duhet të mbetet vetëm në tempull. Duhet të synojmë ta ruajmë atë edhe në momentet më të vështira gjatë tërë jetës. Dhe t’ua transmetojmë njerëzve të tjerë, me sa është e mundshme. Kjo është domethënia e festës së Pashkës..

16.04.17 11:55 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна