Eмисия новини
от 18.00 часа
Kështjella

Historia, vera dhe natyra - Vidini, si një destinacion tërheqës për udhëtime lundrimi

"Zbuloni kështjellën "Baba Vida" - kështjella më e madhe mesjetare në Bullgari. Si alternativë , vizitoni një shtëpi vendase për një demonstrim të kosit tradicional bullgar dhe banicës së ëmbël një ëmbëlsirë që do të mund ta përgatisni edhe..

26.11.23 12:30 |
Foto: Maja Boçeva

Dy komikse për të verbërit janë tashmë në dispozicion në vendin tonë

Më 13 nëntor 1745 lindi në Francë pedagogu Valentin Ayui, të cilit ia detyrojmë shfaqjen e metodologjisë për trajnimin e personave me probleme në shikim, të quajtur tiflopedagogji. Përsëri atje ai themeloi shkollën e parë me konvikt në botë për të..

13.11.23 07:05 |
Albena Roshkova në qytetin e lashtë të Bosrës

Foto: Arkiva personale

Fytyra e vërtetë e Sirisë - një grua bullgare udhëton e vetme në vendin që është duke u rikuperuar nga lufta

Ajo është inxhiniere, jeton në Kozlloduj dhe i pëlqen të udhëtojë. Por kur ajo i tregon të shoqit se ka ndërmend të vizitonjë Sirinë, ai nuk ra dakort që ai ose vajza e tyre ta shoqëronin. Megjithatë, kjo nuk e pengon të realizojë ëndrrën e saj të vjetër...

09.11.23 07:15 |
Ilijana Jotova dhe Igor Grosu

Do të ruhet kompaktësia e bullgarëve në Moldavi

Rajoni moldavian Taraklija, i populluar kryesisht nga bullgarë, do të ruajë integritetin e tij administrativ, i cili do të garantojë të drejtat e komunitetit tonë atje. Gjatë vizitës së saj në Kishinau, nënpresidentja Ilijana Jotova mori këtë..

31.10.23 15:51 |

Një monedhë franceze e gjetur gjatë gërmimeve të qytetit mesjetar Rusokastro i futi në mendime arkeologët

Një gjetje e re me vlerë doli në dritë gjatë gërmimeve në qytetin mesjetar bullgar Rusokastro. Ndërsa eksploronin murin e kështjellës, arkeologët hasën një monedhë argjendi (tornese) të prerë në Mbretërinë e Francës. Mungon një pjesë e vogël e monedhës, por..

08.10.23 11:15 |

Dyluftime gladiatorësh, një treg skllevërish dhe gatime të shijshme në panairin mesjetar pranë qytetit Sliven

Më shumë se 200 pjesëmarrës do të rikrijojnë jetën dhe veprën ushtarake të shoqërive që banonin në kështjellën e lashtë pranë qytetit të sotëm të Slivenit në periudhën nga antikiteti i vonë deri në Mbretërinë e Dytë Bullgare. Panairi mesjetar "Kujto lavdinë..

07.10.23 06:10 |

Tren retro dhe shfaqja historike në Veliko Tërnovo me rastin e Ditës së Pavarësisë

Me rastin e 115 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Bullgarisë, kryeqyteti ynë i vjetër ka përgatitur një program të pasur festiv me argëtime. Më 23 shtator (e shtunë), në orën 9:15 në stacionin Trapezica në Veliko Tërnovo, do të paraqitet ngjarja..

23.09.23 06:45 |

Një film për Prof. Dimitër Atanasov na kujton historinë e "humbur" të Bullgarisë

“Dhe nuk karrugë as tren, por si guralec i shkërmoqur qendron dhe shtrëngon kërcellin e shkulur deri në rrënjë” – nga ky varg i poezisë “Infarkt në zemër” të poetit Boris Hristov vjen edhe titulli i historisë së një filmi. Një histori për të kaluarën..

19.09.23 13:05 |

Një festival muzikor kontribuon në ruajtjen e monumentit “Buzlluxha”

Tri ditë, tri net, në tri skena për të tretin vit radhazi – kjo është Open Buzlluxha 2023. Nga data 10 deri më 13 gusht, festivali me një kauzë ofron një përjetim të ndryshëm në mesë të natyrës së bukur dhe në shoqërim të veprimtarive..

10.08.23 12:09 |

Politikanët bullgarë nderuan kujtimin e heronjve të kryengritjes Ilindenit

2 gushti është simbol - në këtë datë 120 vjet më parë, bullgarët në Maqedoni dhe Trakisë së Edrenesë dëshmuan se ideja për një republikë demokratike në të cilën bullgarët, turqit, hebrenjtë do të jenë të barabartë në çdo aspekt, nuk varej në..

03.08.23 09:27 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна