Eмисия новини
от 21.00 часа

Sofja është ndër destinacionet kryesore për turizmin luksoz wellness në Evropë

Kryeqyteti bullgar është në vendin e tretë në kontinentin e vjetër për sa u përket mundësive për turizmin luksoz Wellness, menjëherë pas Barcelonës dhe Cyrihut, sipas një studimi të kompanisë "OVO Network", e cila operon një portal online për..

15.01.23 11:10 |

Paketat promovuese dhe “vera cigane” i mbajnë turistët në Detin e Zi në shtator

Si kaotik dhe të paparashikueshëm – kështu e përcaktojnë ata që punojnë në turizëm sezonin veror që po kalon përgjatë bregut bullgar të Detit të Zi. Pavarësisht shqetësimeve paraprake lidhur me luftën, pandeminë dhe krizën ekonomike, vendpushimet..

15.09.22 07:15 |

Qeveria ka pezulluar planin për strehimin e refugjatëve ukrainas në bazat shtetërore

Tension, kaos, frikë nga e panjohura, ngopin orët e fundit në të cilat refugjatët ukrainas duhet të largohen nga hotelet buzë detit. Në një video fjalim mbrëmë zëvendëskryeministrja Kalina Konstantinova njoftoi se qeveria po pezullon planin..

31.05.22 13:47 |

Pavarësisht luftës dhe pandemisë, Sllënçev Brjag po e hap sezonin me një optimizëm të matur

Stina aktive verore në kompleksin tonë më të madh në Detin e Zi nis zyrtarisht më 1 qershor, por këtu akoma që nga fillimi i majit ka një gjallërim.  Mysafirët e parë të verës janë kryesisht nga Britania e Madhe, Polonia dhe Gjermania - mësojmë nga..

31.05.22 10:15 |

Refugjatët ukrainas dhe perspektivat për sezonin turistik veror

Në fund të javës, në ditët e Pashkës, fillon sezoni turistik nëpër bregdetin bullgar të Detit të Zi. Megjithatë, fluksi i qëndrueshëm i refugjatëve ukrainas do të ndikojë pa dyshim në pushimet e turistëve atje. Sipas një informacioni, të ofruar..

20.04.22 07:15 |

Festat e Pashkëve – një gllënjkë ajër për hotelierët në qytetet Sandanski dhe Velingrad

Vendpushimet SPA në qytetet Sandanski dhe Velingrad presin që të jenë plotë  në periudhën e festave të Pashkës dhe  të Shën Gjergjit. Pronarët e hoteleve vendase dhe lokalet i respektojnë rekomandimet shëndetësore, lidhur me koronavirusin, kurse çmimet..

28.04.21 14:57 |
Borisllav Haxhiev

Hotelet me 80% ulje të xhiros

Xhiroja e hoteleve është ulur 80% gjatë 2020-ës. Këtë e tha në një intervistë për televizionin bTV Borisllav Haxhiev nga Asociacioni bullgar i Hotelierëve dhe i Pronarëve të Restoranteve. Sipas tij deri në momentin e tanishëm biznesi i hoteleve nuk..

02.12.20 13:30 |

Muaji më i fortë për turizmin dimëror është gati të dështojë në Bansko

Masat më të rrepta për të kufizuar koronavirusin janë vonuar. Ky është mendimi i degës turistike në vendpushimin e skive Bansko në malin Pirin. Muaji më i fortë i dimrit është gati të dështojë. Ideja e Gjermanisë për të mbyllur vendpushimet dimërore në..

28.11.20 14:13 |

Pothuajse gjysma e hoteleve ndeshen me vështirësi në mbulimin e shpenzimeve të tyre

Vetëm 44% e sipërmarrësve në biznesin e hoteleve mund të mbulojnë shpenzimet e tyre për shkak të pandemisë së Covid-19, tregon një anketë e Institutit Kombëtar të Statistikave. 1/3 prej tyre deklarojnë se në kuadrin e një afati të shkurtër mund të..

25.09.20 16:18 |

Parlamenti miratoi në lexim të parë ndryshimin e TVSH-së - 9% për librat, restorantet dhe hotelet

Propozimi i GERB-it dhe i Patriotëve të Bashkuar për pakësimin e TVSH-së për restorantet, shërbimet e kampimit dhe librat u miratua në lexim të parë. Që nga data 1 korrik i këtij viti deri në fund të 2021-ës ata duhet t’i paguajnë shtetit 9%..

22.05.20 13:53 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна