Eмисия новини
от 17.00 часа
Presidenti Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev: Që nga zgjimi ynë varet se si do të duket Bullgaria nesër

“Sivjet shoqëria jonë braktisi indiferencën dhe çdo qytetar i lirë u shndërrua në iluminist”, vë në dukje Presidenti Rumen Radev në deklaratën e tij ndaj mediave me rastin e Ditës së Iluministëve Bullgarë. Ai nënvizon se që nga zgjimi ynë..

01.11.20 12:28 |
Kryeministri Bojko Borisov

Bojko Borisov: Iluministët janë midis nesh

“Iluministët nuk janë vetëm njerëz nga e kaluara, ata ekzistojnë edhe sot dhe janë midis nesh. Çdonjëri në kohëra krizash dhe epidemish mund të jetë iluminist.” Këtë e shkroi me rastin e Ditës së Iluministëve Bullgarë Kryeministri Bojko Borisov në..

01.11.20 12:02 |

Bullgarët – me përkulje në shenjë nderimi para atyre të cilët zgjojnë vetëdijen e shoqërisë

Iluministët e parë popullorë /rilindësit/ kanë ndezur në zemrat etjen për dije dhe dëshirën për liri dhe me misionin e vet  ndriçues kanë ndihmuar për realizimin e idealit kombëtar. Në botën e sotme të pasigurt, ne përsëri kemi nevojë prej..

01.11.20 07:05 |

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Kemi njerëz të mjaftueshëm me përgatitje të mirë, të cilët ta çojnë vendin tonë përpara

Në qoftë se dikur gjendeni në rrethet e shkencëtarëve bullgarë përtej kufirit, të entuziastëve, të cilët e organizojnë jetën e komuniteteve bullgare në të gjitha pikat e planetit, ndër bashkatdhetarët tanë nga diasporat historike në Serbi, Moldavi,..

31.10.20 12:27 |
Всички новини: днес | вчера