Eмисия новини
от 18.00 часа

Eksporti i mallrave bullgare në Kinë është dyfishuar

Tregtia e produkteve bujqësore dhe ushqimore mes Bullgarisë dhe Kinës u rrit me mbi 37% në vitin 2023. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë dhe ushqimeve Georgi Tahov në hapjen e Forumit Bullgaro-Kinez të Biznesit në Sofje. Sipas tij, eksporti i..

17.06.24 18:14 |

Në fillim të vitit 2024, ekonomia raporton rritje të dobët me rënie të importeve dhe eksporteve

Në tremujorin e parë të vitit 2024, produkti i brendshëm bruto (PBB) u rrit me 1.8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2023. Parashikimet e para ishin për një rritje prej 1.7%, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Statistikave. PBB e..

07.06.24 11:56 |

Bullgaria i kërkoi BE-së mbrojtje kundër rritjes së importit të vezëve nga Ukraina

Duhet të vendoset një instrument i ri financiar për mbrojtjen e fermerëve në kohë krize, tha ministri në detyrë i bujqësisë, Georgi Tahov, para Këshillit të Bujqësisë në Bruksel. Ai shtoi se Bullgaria mbështet propozimin e Kroacisë dhe Sllovenisë për..

28.05.24 12:04 |

Ukraina me kërkesë për një rritje të dyfishtë të importit të lëndëve të para të qumështit në Bullgari

Shoqata Ukrainase e Përpunuesve të Qumështit synon të dyfishojë importin e lëndëve të para të saj në tregun bullgar. Kjo u bë e qartë në takimin e parë të organizatës me Shoqatën Bullgare të Përpunuesve të Qumështit, që u zhvillua në Veliko Tërnovo,..

23.04.24 15:37 |

Protestat e bujqve vazhdojnë për të tretën ditë

Në ditën e tretë të pakënaqësisë, bujqit organizuan një bllokadë të re të rrugëve të rëndësishme republikane. Sektori u shpreh kundër kushteve të të ashtuquajturës marrëveshje e gjelbër, importit të parregulluar të produkteve bujqësore nga Ukraina..

08.02.24 11:52 |

Bullgaria i kërkoi Ukrainës të forcojë kontrollin mbi eksportin e lulediellit

Ministri i bujqësisë Kirill Vëtev diskutoi në një takim online me ministrin e politikës agrare të Ukrainës, Mikolla Sollski, zbatimin e regjimit të licencimit të vendosur nga pala ukrainase për eksportin e farave të lulediellit, rapit, misrit dhe..

04.01.24 15:03 |

Agjencia Bullgare e Sigurisë së Ushqimeve deklaroi se nuk ka importe të paligjshme të vezëve dhe mishit të pulës

Agjencia Bullgare e Sigurisë së Ushqimeve kryen kontroll të rreptë të produkteve me origjinë shtazore dhe bimore që vijnë nga vendet e treta. Në to nuk është konstatuar prani e metaleve të rënda dhe radioaktivitetit, njofton Agjencia. Qëndrimi..

04.01.24 09:21 |

Bullgaria ka digjitalizuar 100% procedurat doganore për import dhe eksport

Procedurat doganore për import, eksport dhe transit janë 100% të digjitalizuara falë aplikimit të versioneve të reja të sistemeve të informacionit në Agjencinë “Dogana”, njoftoi departamenti. Nga aty bëjnë me dije se 60% e kompanive besojnë se..

29.12.23 17:17 |

Kongresmenët amerikanë duan një shpjegim për Lukoil Burgas dhe importin e naftës ruse

SHBA-të kanë kërkuar zyrtarisht shpjegim se çfarë ndryshimesh ligjore për “Lukoil”, naftën ruse dhe derogimin për importin e saj janë miratuar nga Parlamenti bullgar. Pyetja është bërë nga Komisioni për Punë të Jashtme në Dhomën e..

21.12.23 10:57 |

Nga viti i ardhshëm nuk do të eksportojmë karburant nga nafta ruse, vendosi parlamenti

Asambleja Kombëtare votoi në lexim të parë për të përfunduar para afatit derogimin për importin e naftës ruse, të miratuar nga Komisioni Evropian. Me ndryshimet e miratuara, nga 1 janari 2024 ndalohet eksporti i karburanteve nga nafta ruse, ndërsa..

18.12.23 13:46 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна