Eмисия новини
от 07.00 часа
Prof: Todor Kantarxhiev

Jemi duke pritur përfundimin e epidemisë së Covid-19

Duke iu referuar publikimeve të autoritetshme mjekësore Prof. Todor Kantarxhiev, këshilltar në Bashkinë e Sofjes për çështje shëndetësore, tha për BNR, se imuniteti qelizor i fituar gjatë vaksinimit kundër Covid-19 mbron nga të gjitha variantet e..

03.02.22 11:30 |

Vala e Omikronit do të intensifikohet, por mund të jetë e fundit për pandeminë

Ajo që po ndodhte 2-3 javë më parë në Evropën Perëndimore tashmë po vërshon pjesën lindore, tha për BNT Doc. Angell Kunçev, kryeinspektor shtetëror shëndetësor. Ai pret që numri i të infektuarve me Covid të vazhdojë të rritet. “Një nga..

18.01.22 10:53 |
Prof. Nikollaj Vitanov

Vetëm përshpejtimi i vaksinimit do ta shpëtojë Bullgarinë nga pandemia

Pandemia e koronavirusit në Bullgari mund të përfundojë kur të arrihet pragu i 40 000 vaksinimeve në ditë, tha matematikani Prof. Nikollaj Vitanov. Ai komentoi për Radion Kombëtare Bullgare se aktualisht 1/3 e njerëzve të infektuar e kalojnë..

21.09.21 11:12 |
Dr. Asparuh Iliev

Me një numër të ngjashëm të infektuar me Covid-19 në Zvicër vdesin dy veta, dhe në vendin tonë 30

Shefi i laboratorit për infeksionet e trurit në Bern, Dr. Asparuh Iliev, caktoi përqindjen e ulët të njerëzve të vaksinuar kundër koronavirusit si problemi më i madh në Bullgari. “Me një numër të ngjashëm të infeksioneve të reja në Zvicër, ka 1-2..

24.08.21 11:14 |

Formojmë imunitet kundër Covid-19 dy javë pas përfundimit të ciklit të vaksinimit

Në një postim në Facebook, Ministria e Shëndetësisë hodhi poshtë informacionet e përhapura të rreme se vaksinat çojnë në infertilitet, se ato përdoren për të vënë një çip me to, etj. Ministria këshillon qytetarët që të konsultohen me mjekët e..

12.08.21 16:09 |

Të vaksinuarit apo të shëruarit – kush ka imunitet më të fortë?

Është vështirë të gjeni punonjës mjekësorë, të cilët janë kundër vaksinimit. Megjithatë, kur vaksinimi "me çdo kusht" është në kundërshtim me rregullin bazë "mbi të gjitha nuk dëmton", situata ndryshon. Për momentin, bota po flet përsëri për një..

05.08.21 09:45 |
Dr. Nikollaj Brënzallov

Virusi nuk ka më një terren për t’u zhvilluar, si në vitin 2020

Bullgaria tashmë ka sasitë e nevojshme të vaksinave. Logjistika është e përmirësuar ndjeshëm dhe 100 për qind e porosive janë duke u përmbushur. “Problemi me efektet anësore të vaksinave është paksa histerik. Mbetet vetëm që dikush t'i vërë në..

20.05.21 11:51 |

Mbi 70% prej mjekëve tashmë kanë imunitet kundër Covid-19

Mjekët bullgarë tashmë kanë arritur imunitet kolektiv kundër koronavirusit, sepse 70% prej tyre janë vaksinuar ose e kanë kaluar Covid-19, bëri të ditur në Varna Ministri i Shëndetësisë prof. Kostadin Angellov. Ai shtoi se imuniteti kolektiv i tërë..

04.04.21 16:48 |

Bullgaria është ndër të pakënaqurit me furnizimin e ndërprerë të vaksinave në BE

Kancelari austriak Sebastian Kurz dhe kryeministrat e Bullgarisë Bojko Borisov, të Letonisë Arturs Krishjanis Karinsh, të Sllovenisë Janez Jansha, të Kroacisë Andrej Plenkoviç dhe të Republikës Çeke Andrej Babish shprehën pakënaqësi me ndarjen e..

16.03.21 17:23 |

Covid-19 krijon një imunitet më të fortë nga vaksina

Imuniteti i të prekurve me koronavirus është më i fortë se ai i krijuar nga vaksinat, tha në bTV Prof. Viktoria Dojçheva, shefe e Departamentit të Epidemiologjisë dhe Higjienës në Universitetin Mjekësor. Sipas saj, edhe ata që kanë kaluar..

13.02.21 10:19 |

Горещи теми

Войната в Украйна
Всички новини: днес | вчера