Sezoni turistik dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, sipas ministrit të linjës

Ministri i turizmit Ilin Dimitrov shprehu pritjet se sezoni i ardhshëm dimëror do të jetë më i mirë se ai i mëparshmi, që sipas tij ishte rekord. “Regjistrimet po shkojnë shumë mirë, shpresoj të mos ketë kthesa të forta në situatën gjeopolitike”,..

17.10.22 12:13 |

Për të 18-in muaj radhazi, Bullgaria ka shënuar rritje në industri

Gjatë një viti e gjysmë të fundit, prodhimi industrial në Bullgari po vazhdon të rritet në baza mujore dhe vjetore. Për muajin gusht, rritja ishte 0.7% krahasuar me korrikun dhe 16.5% krahasuar me një vit më parë, raportoi Instituti Kombëtar i..

10.10.22 16:40 |

Së shpejti të gjitha makinat në Evropë do të kenë pjesë të prodhuara në Bullgari

Deri më tani, Bullgaria ishte krenare që 9 nga 10 makina në Evropë kanë pjesë të prodhuara në vendin tonë. Së shpejti do të ketë elementë bullgarë në çdo makinë evropiane, sepse kemi konfirmim nga një investitor i ri i cili është një prodhues global..

05.10.22 11:43 |

24 janë pretenduesit për medaljen e artë nga Panairi Ndërkombëtar në Plovdiv

Gati 200 firma dhe kompani nga 12 vende demonstrojnë avantazhet dhe risitë e tyre konkurruese gjatë edicionit të 76-të të Panairit Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv. Mbi 60 për qind e pjesëmarrësve në ekspozitë janë kompani të huaja nga Rumania,..

19.09.22 12:27 |

Prezantojnë ekonominë e gjelbër në Panairin Ndërkombëtar Teknik në Plovdiv

Ekonomia e gjelbër me elementët e saj më thelbësorë – efikasitetin e energjisë, elektromobilet, shtëpitë inteligjente dhe digjitalizimin – do të prezantohet në Panairin Ndërkombëtar Teknik në qytetin Plovdiv nga 19 deri më 24 shtator. Kompanitë..

16.09.22 18:37 |

Ministria e Ekonomisë do të lejojë eksportin e armëve për 500 milionë euro

Brenda ditëve pritet të lejohet eksporti i armëve për mbi 1 miliard leva (500 milionë euro), njoftoi Ministri i Ekonomisë në detyrë, Nikolla Stojanov. Ai do të mbledhë komisionin e eksporteve këtë javë për të shqyrtuar të gjitha më shumë se 230..

08.08.22 18:56 |

Arsimi në gjuhën bullgare mbetet problem për refugjatët ukrainas

Nga rreth 87 000 refugjatë ukrainas në Bullgari, afro 26 000 janë të akomoduar në baza dhe hotele në kuadër të programit shtetëror deri më 31 gusht, sipas një raporti në portalin “Bullgaria për Ukrainën”. Është e vështirë të thuhet se ku janë..

20.07.22 15:46 |

Investimet e huaja në Bullgari pas vitit 2010 janë mbi 51 miliardë euro.

Holanda mbetet investitori më i madh i huaj në Bullgari me 7.7 miliardë euro ose 15.1 për qind të të gjitha fondeve të tërhequra. Pas saj vjen Austria me 4.95 miliardë - 9.7 për qind. Gjermania është e treta me 3.78 miliardë euro. Me një rezultat..

04.07.22 13:57 |

Rumen Radev bëri thirrje për bashkimin e shkencës dhe industrisë së mbrojtjes të vendeve nga B9

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës kërkon masa adekuate për të garantuar sigurinë në Evropën Lindore dhe për të përballur efektet anësore të krizës. Kështu deklaroi Presidenti Rumen Radev në Samitin B9 në Bukuresht. Në takim, Bullgaria, Estonia,..

10.06.22 19:19 |

Janë duke u studiuar 7 investitorë të mundshëm në industrinë automobilistike bullgare

Bullgaria mund të bëhet qendër e inovacionit në industrinë e automobilave. Shtatë projekte të kompanive në sektorin e investimeve potenciale me vlerë mbi 1 miliard euro, të cilat do të krijojnë 4 mijë vende pune, janë duke u studiuar, bëri të ditur..

02.06.22 11:59 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна