Eмисия новини
от 15.00 часа

Bum i infeksionit bakterial që shkakton skarlatinën

Autoritetet shëndetësore regjistruan një rritje drastike të rasteve të skarlatinës në vendin tonë. Shkaktohet nga një infeksion bakterial dhe më së shumti prek fëmijët nga 2 deri në 9 vjeç. Që nga fillimi i vitit, numri i të sëmurëve nga skarlatina..

17.03.23 13:17 |
Prof. Radka Argirova

Virologia Radka Argirova: Për një javë do të arrijmë kulmin e valës së Covid-19

Për shkak të rritjes së përhapjes së Covid-19 dhe popullatës së paimunizuar, masat e reja anti-epidemike nga 4 gushti në Sofje, duke parashikuar maska ​​​​për ambiente të mbyllura, janë të nevojshme për të parandaluar përhapjen e infeksionit...

03.08.22 17:17 |

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 për Covid-19

Katër rajone në Bullgari mbeten në Fazën 0 sipas Planit Kombëtar Operativ të përditësuar për përballimin e pandemisë Covid-19, sipas të dhënave në Portalin Kombëtar të Informacionit. Bëhet fjalë për Pleven, Veliko Tërnovo, Tërgovishte dhe Shumen...

26.07.22 18:42 |

Pothuajse çdo i treti ka rezultuar pozitiv për Covid

489 janë të sapo infektuarit me Covid në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 333 nga një ditë më parë. Mbi 2/3 e të sapoinfektuarve nuk kanë vaksina kundër koronavirusit. 27.4 për qind e 1784 testeve të kryera janë pozitive, tregon..

25.07.22 10:34 |

Covid-19 është i rëndë në 5 për qind të pacientëve në spital

Infeksioni me koronavirus është i rëndë vetëm në 5 për qind të pacientëve të shtruar në spitale. 4 për qind e shtretërve spitalorë janë të zënë dhe nuk evidentohet asnjë ngarkesë në sistemin shëndetësor. Këtë e bëri të ditur në Kuvendin Popullor..

20.07.22 17:11 |

Prevalenca e Covid vazhdon të bjerë

726 janë rastet e reja të Covid në vend në 24 orët e fundit. Mbi 2/3 e të infektuarve nuk janë të vaksinuar. 7 për qind nga 10 356 testet e kryera janë pozitive, tregon portali coronavirus.bg. Numri i të sëmurëve të regjistruar aktiv ulet me..

07.04.22 10:14 |

Faktori Covid-19, i cili ndryshoi për dy vjet jetën këtu dhe në mbarë botën

Korona kriza e cila  filloi në fillim të vitit 2020po vazhdon dhe sot, pavarësisht se frika nga virusi u zëvendësua nga tmerri i luftës në Ukrainë.  Më 8 mars, përpara 2 vjetëve në Bullgari ishte regjistruar rasti i parë i infeksionit me..

10.03.22 07:15 |

Vala e Omikronit po depërton në vend së bashku me virusin e gripit AH3N2

Mund të thuhet se varianti i koronavirusit “Omikron” dominon në vend. 40 për qind është kuota e mostrave me “Omikron”, njoftoi para bTV Drejtoresha e Qendrës së Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Iva Hristova. “Ky variant i virusit..

14.01.22 10:34 |

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave për Covid-19, 33 për qind janë “për”

36 për qind e bullgarëve janë kundër vaksinave kundër koronavirusit dhe 33 për qind i mbështesin ato. Kjo u bë e ditur nga Instituti i Filozofisë dhe Sociologjisë në Akademinë Bullgare të Shkencave, duke iu referuar rezultateve të një sondazhi..

13.01.22 17:50 |

Ekuipazhi i një anijeje në Gjirin e Varnës është infektuar me Covid-19

I gjithë ekuipazhi i një anijeje që gjendet n; Gjirin e Varnës është infektuar me koronavirus. Anija me emrin "Carevna" lundron nën flamurin maltez, me një ekuipazh prej 18 anëtarësh - 17 bullgarë dhe një ukrainas. Kuzhinieri i anijes vdiq mbrëmë...

31.12.21 16:41 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна