Eмисия новини
от часа

Këshillat e ekspertëve përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur

Këshillat e ekspertëve të epidemiologjisë dhe të sëmundjeve infektive pranë Ministrisë së Shëndetësisë përkrahin mbajtjen e maskave në të hapur. Kjo u bë e qartë pas mbledhjes së sotme online. Ekspertët diskutuan mundësinë për uljen e karantinës së..

20.10.20 14:12 |

Vaksina bullgare kundër Covid-19 do të jetë e gatshme deri në fund të vitit

Prototipi i vaksinës bullgare kundër Covid-19 do të jetë i gatshëm deri në fund të vitit 2020. Testimi varet nga autoritetet, tha para Televizionit Kombëtar Bullgar shefi i departamentit të “Imunologjisë” në Akademinë Bullgare të Shkencave doc...

16.10.20 11:40 |
Aleksandër Simidçiev

Shkollat do të kthehen në vatra për përhapjen e Covid-19

“Shkolla nuk do të kthehet në vatra e Covid-19, por vend për përhapjen e virusit”. Këtë e tha para BNT pulmologu doktor Aleksandër Simidçiev. Sipas tij nxënësit nuk do të sëmuren aq rëndë që të imponohet të hyjnë në spital, por do të ndihmojnë..

26.09.20 15:27 |
Nikollaj Brënzallov

Psikika e fëmijëve do të vuajë në se mbyllen shkolla

“Mbyllja e shkollave për shkak të epidemisë së koronavirusit nuk është një hap i drejtë, sepse psikika e fëmijëve është e prekshme dhe mund të linden probleme në të ardhmen” tha për BNR doktori Nikollaj Brënzallov, zëvendës kryetar i Bashkimit të..

24.09.20 11:36 |
dr. Simidçiev

Sipas pulmologut dr. Aleksandër Simidçiev numri i të sëmurëve me Covid-19 do të rritet

“Shkollat do ta përhapin koronavirusin, por nuk do të jenë inkubator”, tha për televizionin “Nova” dr. Aleksandër Simidçiev. Sipas pulmologut nuk do të ketë nxënës në gjendje të rëndë shëndetësore, sepse ata janë në grupin e më pak të rrezikuarve,..

18.09.20 13:02 |

92 raste të reja të Covid-19 nga 2330 PCR teste

92 raste të reja të Covid-19 u regjistruan në Bullgari gjatë 24 orëve të fundit. Kjo përbën 3.95 për qind nga 2330 PCR teste . Këtë e tregojnë të dhënat e Portalit Uni Informativ. Brenda 24 orëve të fundit vdiqën 4 veta dhe u shëruan – 8..

13.09.20 10:12 |

Vaksina për Covid-19 do të jetë falas dhe vullnetare

Vaksina për Covid-19 do të jetë falas për shtetasit bullgarë dhe vullnetare, tha ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angellov, cituar nga BNR. Bullgaria do të marrë 2 300 000 vaksina të prodhuara nga “Astra Zeneka” dhe BE tashmë nënshkroi..

28.08.20 17:17 |
Profesori Kostadin Angellov

Qeveria zgjat deri në fund të shtatorit gjendjen e jashtëzakonshme epidemike

Gjendja e jashtëzakonshme epidemike për shkak të Covid-19 zgjatet deri në fund të shtatorit , vendosi qeveria në mbledhjen e rregullt online. Propozimin e bëri ministri i shëndetësisë profesor Kostadin Angellov, i cili paraqiti raport para ministrave...

26.08.20 14:26 |

Grigor Dimitrov akoma nuk është në formën e tij më të mirë pas infeksionit të koronavirusit

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov nuk ka shpresë për të prezantuar mirë në turneun e serive “Mastërs” në Nju Jork gjatë kësaj jave, transmetoi BTA. Pasi ditën e diele mundi francezin Jugo Jumber me 6:3, 6:4 sonte Dimitrovi do të luajë..

24.08.20 18:41 |

Mbi 100 raste të koronavirusit në një azil në Varna

Po fillon kontroll i rritur në 20 azilet në krahinën e Varnës pasi në azilin vendas “Shën Gjergji” u konstatuan mbi 100 teste pozitive me koronavirus – të 93 banorëve të azilit dhe të 9 vetave nga personeli. Katër nga njerëzit e moshuar kanë..

03.08.20 18:19 |
Всички новини: днес | вчера