Eмисия новини
от 05.00 часа

Diplomacia duhet të mbrojë interesat e diasporës bullgare

Diplomacia bullgare dëshmon me sukses aftësinë e saj për të mbrojtur interesin kombëtar në një kohë ndryshimesh dhe sfidash dinamike, tha Presidenti Rumen Radev në një pritje në rezidencën Bojana me rastin e Ditës së Shërbimit Diplomatik. Si arritje të..

20.07.21 09:41 |
Edi Rama dhe Rumen Radev

Presidenti Radev konfirmoi mbështetjen e Bullgarisë për fillimin e bisedimeve të Shqipërisë për anëtarësim në BE

Integrimi evropian i vendeve të Ballkanit Perëndimor është në interes të tërë regjionit ballkanik dhe të Bashkimit Evropian. Bullgaria do të vazhdojë të mbështesë përpjekjet e fqinjëve të saj në këtë proces. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev..

09.06.21 13:20 |
Edi Rama dhe Stefan Janev në Sofje

Shqipëria është e prekur nga mosmarrëveshja midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut duhet të zgjidhin problemet e tyre dypalëshe, bëri të ditur Kryeministri i përkohshëm Stefan Janev para homologut të tij shqiptar, Edi Rama, në Sofje, transmetoi BGNES. Janev pranoi se kazusi midis Sofjes dhe..

09.06.21 09:32 |

Bullgaria pret fqinjësi të mirë nga Maqedonia е Veriut

Integrimi evropian kërkon rezultate të qëndrueshme dhe të pakthyeshme në ndërtimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Kjo u deklarua nga Presidenti Rumen Radev përpara Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe Kryeministrit..

25.05.21 09:28 |
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev

Zoran Zaev: Zgjedhjet në Bullgari nuk duhet ta pengojnë zgjidhjen e kundërshtimeve

“Çështjet dypalëshe nuk duhet të pengojnë procesin e eurointegrimit” – deklaroi Kryeministri maqedonas Zoran Zaev në një intervistë për agjencinë MIA. Ai ka theksuar se Maqedonia e Veriut nuk krijon konflikt me Bullgarinë, por dialog dhe “siguri..

03.01.21 16:33 |

Inercia në integrimin evropian të Ballkanit Perëndimor gjatë vitit 2020

Presidenca e Kroacisë e BE në fillim të vitit 2020 arriti të rinovojë politikën për integrimin e Ballkanit Perëndimor. Kjo ndodhi pas pranimit të kushteve franceze që negociatat të jenë të kthyeshme dhe që në vetë fillimin vendet kandidate të përmbushin..

30.12.20 11:59 |
Borisov dhe Zaev

Sofja dhe Shkupi do të vazhdojnë të kërkojnë zgjidhjen e çështjeve të hapura

Kryeministrat e Bullgarisë dhe të Maqedonisë së Veriut, Bojko Borisov dhe Zoran Zaev, zhvilluan një bisedë telefonike. Në të të dy kryeministrat deklaruan dëshirën për të gjetur zgjidhjen e çështjeve të hapura dypalëshe. Këtë e njofton agjencia..

08.11.20 17:18 |
Ministri Gent Cakaj dhe Nënpresidentja Iliajana Jotova

Ministri Gent Cakaj: Shqipëria do të respektojë të gjitha të drejtat e pakicës bullgare

Pas njohjes zyrtare të pakicës etnike bullgare në Shqipëri në vitin 2017 ajo disponon të gjitha të drejtat, përfshi këtu dhe mundësinë për mësimin e gjuhës amtare , vuri në dukje Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë..

16.10.20 16:41 |

Bullgaria i bëri thirrje SHBA-së dhe BE-së të bashkojnë përpjekjet për Ballkanin Perëndimor

Ministrat e punëve të jashtme të BE-së, ndër të cilat ishte ministrja bullgare Ekaterina Zaharieva, bashkë me sekretarin shtetëror amerikan Michael Pompeo, ranë dakord të vazhdojnë partneritetin transatlantik, duke bashkëpunuar në luftimin e..

15.06.20 19:54 |

Bullgaria nuk ka bllokuar negociatat mes BE-së dhe Maqedonisë së Veriut

“Ne jemi shteti, i cili ishte i pari që me Traktatin e Fqinjësisë së Mirë i bëri të mundshme bisedimet për aderim në BE të motrave dhe vëllezërve tanë”. Me këto fjalë para televizionit të Shkupit Sitel Kryeministri Bojko Borisov komentoi spekulimet..

27.04.20 19:27 |
Всички новини: днес | вчера