Eмисия новини
от 00.00 часа

Rezultatet reale në dialogun me Bullgarinë do të përshpejtojnë integrimin evropian të Maqedonisë Veriore

Arritja e përparimit në procesin e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ishte fokusi i një takimi në Sofje midis Presidentit bullgar Rumen Radev dhe Komisionerit Evropian të Fqinjësisë dhe Zgjerimit Olivér Várhelyi. Ministri..

21.09.21 18:48 |
Rumen Radev

Presidentët Rumen Radev dhe Joe Biden nuk diskutuan Maqedoninë e Veriut

“Çështja e integrimit evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut nuk u diskutua gjatë bisedës së shkurtër midis Presidentit Rumen Radev dhe Presidentit të SHBA Joe Biden.” Këtë e njoftoi agjencia BGNES duke iu referuar pyetje dhe përgjigje të..

16.06.21 14:02 |
Zoran Zaev dhe Rumen Radev

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut do të bëjë vizitë në Bullgari

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev do të vizitojë Sofjen deri në 20 qershor. Për këtë arritën marrëveshje në Bruksel Presidenti Rumen Radev dhe Zaev. Për palën bullgare në bisedimet mori pjesë Ministri Bullgar i Mbrojtjes Georgi..

15.06.21 11:04 |

Rumen Radev: Dialogu i drejtpërdrejtë dhe i hapur me Maqedoninë e Veriut është i rëndësishëm

Sot, Presidenti Rumen Radev dhe Presidenti i Parlamentit Evropian David Sasoli diskutuan në një video konferencë masat për të përballuar pandeminë e koronavirusit, si dhe tema në axhendën e BE me një fokus në politikën e zgjerimit. Biseda u iniciua..

09.06.21 18:42 |

Punëtoritë krijuese ndihmojnë në integrimin e grave refugjate në Bullgari

Kartolina, suvenire dhe dhurata shumëngjyrëshe prej lëkure, filli, argjile dhe tekstili, të punuara në punishtet sociale të “Karitas”- organizatë me një përvojë shumëvjeçare në ndihmën për grupet të prekshme njerëzish. Të gjitha punimet mbajnë dhe..

28.05.21 08:25 |

Ballkani Perëndimor ishte në qendrën e vëmendjes së një bisede midis Presidentit Rumen Radev dhe Kryeministrit Edi Rama

Presidenti Rumen Radev zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin shqiptar Edi Rama. Fokusi i saj ishte në integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe forcimin e stabilitetit në rajonin tonë, njoftoi zyra e shtypit e..

17.05.21 17:56 |
Dimitër Cançev

Bullgaria ngul këmbë që Maqedonia e Veriut të zbatojë Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë

Para Këshillit të Punëve të Përgjithshme të BE Ambasadori bullgar Dimitër Cançev tha se Sofja mbështet politikën e zgjerimit të BE në përputhje të plotë me të gjitha kriteret. Ne e përkrahim integrimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut, por..

21.04.21 09:44 |

Komisioni Evropian ka miratuar një Strategji për të Drejtat e Personave me Aftësi të Kufizuara 2021-2030

Trotuare të larta, pragje dhe rampa të paarritshme të cilat të çojnë në askund; mungesë të përfitimeve sociale dhe vendeve të mjaftueshme të punës; varfëri dhe mosinteresim institucional - personat me aftësi të kufizuara çdo ditë provojnë mbi..

16.03.21 12:28 |
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar përshëndeti kryeministrin e ri malazez

Kryeministri Bojko Borisov përshëndeti Kryeministrin e ri të Malit të Zi Zdravko Krivokapiç. Për këtë njoftuan nga qendra e shtypit të Këshillit të Ministrave. “Mali i Zi arriti një përparim të dukshëm në rrugën e integrimit me BE” theksoi..

05.12.20 11:03 |

Kryeministri bisedoi online me ambasadorët e BE në Bullgari

Ne jemi në një krizë sociale dhe ekonomike në thellim për shkak të pandemisë së Covid-19. Kjo është arsyeja pse duhet të aprovojmë shpejtë buxhetin e ardhshëm të BE për periudhën 2021-2027 dhe Paketën e Rimëkëmbjes, bëri thirrje Kryeministri Bojko..

23.11.20 14:59 |
Всички новини: днес | вчера