Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

01.10.22 10:05 |
Rumen Radev dhe Illham Aliev

Presidenti i Azerbajxhanit është duke bërë një vizitë zyrtare në Bullgari

Filloi vizita zyrtare dyditore në Bullgari e presidentit të Azerbajxhanit Illham Aliiev me ftesë të homologut të tij bullgar Rumen Radev. Në takimin e dy liderëve pritet të diskutohet bashkëpunimi mes Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në energjetikë,..

30.09.22 12:04 |

Ursula von der Leyen do të takohet me presidentët e Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut në Sofje

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, gjatë vizitës së saj në Bullgari do të takohet me Presidentin Rumen Radev dhe homologun e tij nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel,..

29.09.22 14:19 |

Interkonektori Greqi-Bullgari do të vihet në funksion më 1 tetor

Lidhja ndërsistemore e gazit Greqi-Bullgari do të vihet në shfrytëzim më 1 tetor me një ceremoni zyrtare në Sofje. Kjo bëhet e qartë nga një njoftim për shtyp i Presidencës. Në këtë ceremoni pritet të mbërrijnë Presidentja e Komisionit Evropian,..

19.09.22 17:36 |

Ka përparim në përfundimin e ndërtimit të interkonektorit me Greqinë

Pavarësisht tensionit për shkak të afateve të shkurtra, shteti po punon në mënyrën më të shpejtë për të përfunduar ndërtimin e lidhjes së gazit me Greqinë. Sipas ministrit të zhvillimit rajonal, Ivan Shishkov, deri në fund të javës së ardhshme duhet të..

02.09.22 17:43 |
Presidentët Rumen Radev dhe Illham Aliev

Rumen Radev dhe Illham Aliev diskutuan bashkëpunimin dypalësh në energjetikë

Presidenti bullgar Rumen Radev dhe homologu i tij azerbajxhanas Illham Aliev në një bisedë telefonike diskutuan mundësitë për thellimin e bashkëpunimit midis Bullgarisë dhe Azerbajxhanit në fushat me interes të përbashkët, përfshirë energjinë,..

29.08.22 19:59 |

Rumen Radev: Lidhja e gazit me Greqinë do të ndihmojë në diversifikimin real të Evropës Qendrore dhe Lindore

Lidhja ndërsistematike e gazit me Greqinë nuk është vetëm një projekt infrastrukturor, por ka një rëndësi të madhe për arritjen e një diversifikimi real për Bullgarinë dhe vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore, theksoi Presidenti Rumen Radev në një..

12.08.22 16:12 |

Radan Kënev e pyeti Komisionin Evropian nëse interkonektori me Greqinë po vonohet qëllimisht

Eurodeputeti bullgar Radan Kënev pyeti Komisionin Evropian nëse po monitoron përfundimin e projektit për interkonektorin greko-bullgar të gazit dhe nëse qeveritë e Bullgarisë dhe Greqisë dhanë shpjegime për arsyen e vonesës së tij. Kënev gjithashtu pyet..

10.08.22 19:10 |

Interkonektori me Greqinë u shpall prioritet numër 1

I gjithë shteti është aktualisht i mobilizuar për të përfunduar lidhjen e gazit me Greqinë. Këtë e njoftoi Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Transportit në detyrë, Hristo Aleksiev, i cili së bashku me Ministrin e përkohshëm të Zhvillimit Rajonal..

10.08.22 17:59 |

Nga korriku, Bullgaria mund të marrë gaz nga Azerbajxhani përmes Greqisë

Kryeministri Kirill Petkov tha se deri në fund të javës do të udhëtojë në Azerbajxhan për të konfirmuar sasinë e gazit azerbajxhanas që do të dërgohet në Bullgari. Në Veliko Tërnovo, ku është për vizitë, Petkov tha se pret që në korrik të nisë nga..

14.06.22 12:28 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна